Bornholmsk efterskole konkurs - skole på Lolland klar til at hjælpe elever

Bindernæs Efterskole kan allerede på mandag få tilgang af op til 22 elever fra den konkursramte Bornholms Efterskole på Bornholm, hvis ellers eleverne siger ja tak til tilbuddet om at færdiggøre deres efterskoleår på Lolland i stedet. Arkivfoto: Jan Knudsen.

Bindernæs Efterskole på Sydlolland står klar til allerede mandag at modtage 22 elever fra konkursramt efterskole på Bornholm.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bindernæs Efterskole ved Rødbyhavn står formentlig foran en pludselig elevtilgang. Op til 22 elever fra Bornholms Efterskole på Bornholm kan nemlig være på vej til skolen allerede fra på mandag.

I onsdags blev efterskolen på solskinsøen begæret konkurs på grund af et dalende elevtal, og de 22 tilbageværende elever har derfor fået tilbudt at færdiggøre skoleåret på Bindernæs Efterskole.

De to efterskoler har en tæt forbindelse, idet Finn Pedersen, der er forstander på Bindernæs Efterskole, frem til 2023 også var forstander på Bornholms Efterskole, og indtil i onsdags var han stadig næstformand for Bornholms Efterskole, ligesom de to skoler har haft fælles kontor.

- Jeg føler et ansvar for de her børn, så vi har tilbudt dem at komme herned på rundvisning på søndag, og derefter kan de tage stilling til, om de vil tage resten af skoleåret hos os. Vi afsætter en medarbejder, der bliver deres kontaktlærer. Det er jo ikke elevernes skyld, at det er gået sådan, siger Finn Pedersen.

Bindernæs Efterskole har nogle værelser på anden sal på skolen, som er lavet om til lejligheder. De står tomme i øjeblikket, og de bornholmske elever vil derfor kunne bo der, hvis de siger ja tak til at afslutte deres efterskoleår på Sydlolland.

De bornholmske elever var allerede meldt til at skulle gå op til de afsluttende prøver på Bornholms Efterskole. Undervisningsministeriet har dog indvilliget i, at eleverne kan gå til prøve på Bindernæs Efterskole i stedet.

Bindernæs Efterskole har i forvejen cirka 170 elever.