Bude afventer udspil fra Forbrugerkontakt

- Det var en sådan orientering, vi burde have haft fra begyndelsen, siger Arne Virkelyst, der er talsmand for forældrene til de bude, der bringer reklamer ud for Forbrugerkontakt i Nakskov.

Forbrugerkontakt vil have nye aflønningsformer, så de bude, der har svære ruter med få husstande får en løn, der modsvarer den sværere rute, og det har Arne Virkelyst forståelse for.
- Men man kan ikke sætte andre bude ned i løn i den forbindelse, siger Arne Virkelyst.

- Vi afventer nu med stor spænding et udspil fra Forbrugerkontakt, som de har lovet at komme med senest ultimo november, tilføjer han.
Forbrugerkontakt er ejet af Søndagsavisen, og Søndagsavisen har i dag meddelt, at man stopper priskrigen på omdeling af tryksager. Det bliver dermed dyrere for kunderne at få omdelt tryksager med Forbrugerkontakt.

- Denne beslutning er taget på baggrund af et gennem de senere år stadigt faldende prisniveau, samtidig med at lønudgifterne til omdelingen er steget kraftigt, blandt andet på grund af den beskæftigelsesmæssige situation, Danmark netop nu befinder sig i. På den baggrund er priskrigen gået over gevind og må derfor standses, oplyser selskabet.




På et møde i går i Vindeby Forsamlingshus lovede Forbrugerkontakt et udspil omkring budenes løn i løbet af november.

Offentliggjort Sidst opdateret