Byggeri af børnehave på vej i udbud

Nu skal et udbud endeligt afklare, hvor prisen lander for byggeriet af en ny daginstitution på Ringvejen 1 i Nakskov. Arkivfoto: Jan Knudsen

Det er lykkes for børne- og skoleudvalget at reducere i byggeprogrammet for det nye børnehave-byggeri i Nakskov, efter det pludselig stod til at blive dyrere end ventet. Så nu har økonomi- og erhvervsudvalget godkendt, at det bliver projekteret og sendt i udbud.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Når pengene ikke rækker, hvad må så undværes? Den trælse opgave måtte børne- og skoleudvalget løse, da børnehave-byggeriet i Nakskov pludselig viste sig 10 millioner kroner dyrere end ventet.

En forespørgsel om at få afsat flere penge blev nemlig afvist af økonomi- og erhvervsudvalget.

På det seneste møde blev børne- og skoleudvalget derfor, til hjælp for opgaven, præsenteret for tre modeller. De løste hver især udfordringen med at holde byggeprogrammet indenfor budgettet på 30 millioner kroner ved i varierende grad at reducere i faciliteter eller antal pladser til børnehavebørn og vuggestuebørn.

Fastholdt antal pladser

Men ifølge formanden for børne- og skoleudvalget var ingen af modellerne rigtig ønskelige, og en kombination blev derfor resultatet.

- Vi ville gerne finde en løsning, hvor vi ikke skar i antallet af pladser, men fastholdt 100 børnehavebørn og 20 vuggestuebørn, og hvor vi beholdt Svanemærket, fordi vi er en grøn kommune, siger Thomas Østergaard (S).

- Vi tror på en fremtid, hvor flere børnefamilier flytter til Lolland, siger formanden for børne- og skoleudvalget, Thomas Østergaard (S). Han mener, at Femernbyggeriet giver begrundet håb om det. Derfor har udvalget ikke ønsket at skære på antallet af pladser i børnehave-byggeriet, oplyser han. Arkivfoto: Jan Knudsen

Beslutningen blev derfor udelukkende at reducere i faciliteterne.

Det kommer især til at gå ud over dagplejen, der ikke får en legestue i institutionen, som først planlagt og ønsket. Det udløser nemlig, at der heller ikke behøver blive lavet plads til dagplejen i liggehallen, garderoben, på toilettet, i tørrerummet, i mødelokalet med videre, hvilket sparer kvadratmetre. Derudover reduceres vuggestuens to stuer fra 52 til 35 kvadratmeter. Ifølge formanden kan disse faciliteter - også vuggestuens stuer - nemlig reduceres, uden at der må skæres i antallet af pladser.

Vi ville gerne finde en løsning, hvor vi ikke skar i antallet af pladser, men fastholdt 100 børnehavebørn og 20 vuggestuebørn, og hvor vi beholdt Svanemærket, fordi vi er en grøn kommune.

Thomas Østergaard, formand for børne- og skoleudvalget

Antallet af kvadratmeter kan dog fortsat vanskeligt holdes på de påkrævede 1.000, som pengene rækker til med en anslået kvadratmeterpris på 30.000 kroner.

Det er udvalget opmærksom på.

- Kvadratmeterprisen er bedste mands bedste bud, så vi håber i udvalget, at vi får en lidt bedre pris, når byggeriet har været i udbud, siger formanden.

Har gjort sig umage

Den har økonomi- og erhvervsudvalget tirsdag sagt god for, oplyser borgmester Holger Schou Rasmussen (S).

- Vi sendte projektet videre i maskinrummet på baggrund af de prioriteringer, udvalget har lavet. Så må vi se, hvad det lander på. Men en ny daginstitution skal der bygges, siger han.

- Vi kan stadig ikke sige helt præcist, hvad der er af økonomi i det. De har gjort sig umage og har forsøgt at tilpasse, der hvor de synes, der skal prioriteres. Det er fint. Så må vi se, hvad der kommer ud af det, når der foreligger en endelig pris.

Kort om byggeriet:

Der skal bygges en ny daginstitution på den tidligere BUC-grund på Ringvejen 37 i Nakskov til erstatning for den nedslidte daginstitution Mælkebøtten på Ringvejen 1. I budgetforliget for 2022 mellem S, V, DF, SF, Din Stemme og Lokallisten Lolland er der derfor afsat i alt 30 millioner kroner til finansiering af byggeriet. 10 millioner kroner i 2022 og 20 millioner kroner i 2023. 

I det byggeprogram, som i februar 2022 blev forelagt børne- og skoleudvalget, løb byggeriet imidlertid op i 40 millioner kroner på grund af et øget antal kvadratmeter og stigende priser på materialer. Udvalget har derfor måttet reducere i byggeprogrammet for at få pengene til at passe.