Antallet af borgere, der må gå fra hus og hjem på grund af tvangsauktion er i stigning på Lolland-Falster. Det afslører de tal, som Domstolsstyrelsen fedag offentliggjorde over antallet af tvangsauktioner i første havlår 2007.
I Nykøbing F. Retskreds blev der i første halvår i år modtaget 281 begæringer om tvangsauktioner, og det er en stigning i forhold til 2006, hvor der på hele året blev begæret 388 ejendomme på tvangsauktion. Tallet på 281 er dansk rekord i sammenligning medsamtlige andre retskredse.
I mange tilfælde afværges en tvangsauktion, men selv om man ser på antallet af afsluttede tvangsauktioner, er der stadigvæk tale om en stigning i Nykøbing F. Retskreds. Her gennemførtes 43 auktioner første halvår, og det er næsten en fordobling i forhold til 2006, hvor der på hele året blev gennemført 49 tvangsauktioner.
Det skal her tilføjes, at når vi taler Nykøbing F. Retskreds tæller Vordingborg med. Som følge af retsreformen gøres tallene ikke op, så man kan se, hvor mange auktioner, der er foretaget på Lolland-Falster eller i de enkelte kommuner.
Stigningen i antallet af tvangsauktioner kommer efter en årrække med faldende auktioner på grund af højkonjunkturen.Det bekymrende for lokalområdet er, at man her i området er værre ramt end i resten af landet.
Nykøbing F. Retskreds satte faktisk dansk rekord. Vi udgør blot tre procent af den danske befolkning, men Nykøbing F. tegnede sig for ni procent af samtlige begærede tvangsauktioner.
Det har betydet en skævvridning, at et enkelt selskab, som OLS Ejendomme, som blev omtalt for nyligt, i meget stort tal har fået ejendomme begæret på tvangsauktion, men det er ikke forklaringen alene.
I første halvår i år blev der gennemført 43 tvangsauktioner lokalt, og det er 13 procent af samtlige tvangsauktioner i Danmark.
Peter G
pg@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde