DE GAMLE TRYKKERE HAR FÅET EN LÆRLING

Det gamle Trykkeri har en trykpresse magen til Sarah Bodil Tierneys, en Heidelberg Vinge. Erling Mogensen er ved at lære hende at mestre den. Foto: Jan Knudsen

Kunstner vil sende flyveblade fra illegal presse ud.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Hver onsdag i den senere tid er Sarah Bodil Tierney kørt fra Hjelm på Møn til Nakskov for at suge viden til sig hos typograferne i Det gamle Trykkeri i Nakskov.

Kunstneren, der især beskæftiger sig med grafik, har overtaget Møns Bogtrykkeri efter at have fået et legat til købet af en gammel trykpresse af mærket Heidelberg Vinge samt gammeldags håndsats med løse typer - altså bogstaver, kommaer og punktummer og ordmellemrum med mere - til at sætte i en vinkelhage til tryk af teksten.

Nu er Sarah Bodil Tierney ved at lære at bruge det hele af Erling Mogensen og trykkeriet formand, Jørgen Sørensen - og hun er ganske kvik, får Erling indføjet, da avisen onsdag besøger trykkeriet.

På sin firlængede gård har hun nu lavet et trykkeri, som hun vil bruge i kunstnerisk sammenhæng til at udforske historien omkring bogtrykkerfaget og typografi, fortæller hun.

- Jeg har tidligere besøgt Det gamle Trykkeri og skrev til Jørgen Sørensen, der ringede og sagde "kom og vær lærling," fortæller en glad Sarah, der tilføjer, at trykkemaskinen og håndsatsen har givet hende masser af ideer.

- Jeg er blevet meget fascineret af, at man kan skrive med andres håndskrift, forstået på den måde, at man kan vælge imellem alle de mange skrifttyper, der findes, og trykke med dem, og så ser jeg på min egen trykpresse som en illegal presse. Mit projekt i øjeblikket går derfor ud på at lave en historie baseret på flyveblade, fortæller Sara Bodil Tierney.

Hjemme i sit værksted på Møn har hun på forhånd skåret træsnit, som hun medbringer, og i trykkeriet i Nakskov går hun på opdagelse i de mange skuffer og typer og finder den skrifttype, der lige fanger.

Så grafikken, teksten og de sætninger, hun skriver, går op i en højere enhed, når de spyttes ud af Heidelberg-trykpressen på A4-ark.

Kastes ud med fly

- Et A4-ark er jo i øvrigt noget, alle forbinder med en kopi, indskyder Sarah Bodil Tierney.

Af hver af de fem forskellige tryk trykkes der 50 flyveblade, som hun vil få en svæveflyver til at kaste ud, mens en filmfotograf fotograferer det.

Til spørgsmålet, om hvordan hun så vil tjene penge, svarer Sara Bodil Tierney, at hun er en kunstner, der laver projekter, og at dette projekt måske medfører, at hun får andre bestillingsopgaver.

- Ja, og vi vil gerne have signerede tryk. Så har vi dem, når du er berømt. Det var en betingelse for at komme her, indskyder Jørgen Sørensen med et stort smil.

Det allerbedste er dog, at Sarah trods to mindre børn ikke er afvisende overfor at blive mere tilknyttet Det gamle Trykkeri, hvor antallet af drivkræfter nu er halveret siden åbningen.

- Jeg er rigtig glad for at være blevet inviteret ind og bliver jo aldrig færdig med at lære det her, siger hun selv.

Hvis nogen får lyst til at besøge Det gamle Trykkeri, er der åbent fredag på Nakskov Kulturdag fra klokken 14-20, hvor flere af maskinerne kan opleves i brug.


Sara Bodil Tierney kombinerer grafik og tekst til poesi. Foto: Jan Knudsen


Trykkeriet formand, Jørgen Sørensen, lærer Sarah Bodil Tierney at sætte håndsats - og at det gøres spejlvendt, skulle hun selvfølgelig lige vende sig til. Foto: Jan Knudsen



Sarah Bodil Tierney

  • Sarah Bodil Tierney (født 1983) er uddannet fra Camberwell College of Arts (London) samt Kunstakademiets Designskole og er blevet dannet som grafiker under Viggo Forting på Fyns Grafiske Værksted. 
  • Hun har især arbejdet med akvatinte kobbertryk som sit foretrukne medium. 
  • Hun har for nylig overtaget Møns Bogtrykkeri og installeret en trykkemaskine, en Heidelberg Vinge, i sit værksted i Hjelm på Møn. 
  • I samarbejde med Museum Lolland-Falster har Sarah Bodil Tierney i øvrigt tilbage i 2014 lavet et projekt om Kongeleddet i Rødbyhavn.
Kilde: Sarah Bodil Tierney