- De har lige skudt to i et slumkvarter, som ligger blot et kvarter her fra hotellet. Alt var ellers fredeligt, men nu er det nærmest eksploderet og demonstranter vælter nu ind i byen. Sådan fortalte Viggo Jean Steffensen, salgschef i Holeby-virksomheden Vikima Seed, i en dårlig telefonforbindelse i går middag fra den kenyanske hovedstad Nairobi.
Foto: Arkivfoto
Viggo Jean Steffen fotograferet ved en tidligere lejlighed i rolige omgivelser på Lolland. I går var han i Kenya, hvor det går anderledes hedt for sig i øjeblikket.
Viggo Jean Steffensen kunne også fortælle, at han på tv onsdag aften havde set en mand blive skudt. Viggo Jean Steffensen er på salgsrejse for sit firma Vikima Seed A/S i Holeby.
- Jeg håber ikke urolighederne tager til, jeg skulle gerne ud af Kenya i morgen (fredag, red.) og videre til Tanzania, men det er temmelig hedt nu. Mange havde troet, at der faldt ro om situationen, da oppositionslederen kom til, men det har ikke ændret noget, fortalte han inden telefonforbindelsen blev afbrudt.
Torsten Elsvor
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker