Dele-elcykler som transportforsøg
Søren Hansen holder opsyn med cyklerne, Tommy Olsen leder forsøget, og Erik Larsson har leveret elcyklerne. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Cyklerne kan man mod betaling leje via sin smartphone.
HORSLUNDE/KRAGENÆS Transportforsøget i Horslunde blev onsdag - ud over blafferbænken - suppleret med fire elcykler.
De to af elcyklerne placeres ved Saften i Horslunde, og de to andre ved købmanden i Kragenæs.
Cyklerne kan man mod betaling leje via sin smartphone og Donkey Republic App, hvor man både låner og låser cyklen op.
- Og jo mere cyklerne kommer ud at køre, jo flere cykler kan vi supplere med, siger Tommy Olsen fra REn Energi Lolland, der leder forsøget.
Elcyklerne er med forhjulsmotor og punkteringshæmmende dæk. At de er opladet, når man afhenter dem, vil Søren Hansen holde øje med.
Læs også artiklen "Få et lift via landsby-app"
Ud over kør-med-bænken i Horslunde kommer der også en i Nakskov, Søllested og Maribo, så der også er steder, man kan samles op til hjemturen til Nordvestlolland.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker