Den væbnede konflikt mellem Israel og palæstinenserne i Gaza blev lørdag eftermiddag markeret i Nakskov.
Her havde organisationen Frit Palæstina kaldt til demonstration gennem byen, og det valgte 70-100 mennesker ifølge Folketidendes optælling at deltage i.
Demonstrationen, der forløb i god ro og orden, begyndte i det grønne anlæg overfor Nakskov Station og bevægede sig derfra ad Nygade og Søndergade til Axeltorv, hvor der blandt andet blev holdt tale.
Undervejs blev der råbt slagord som "Børn i Gaza har ret til liv".
Demonstrationen var lovligt anmeldt og også oprettet som begivenhed på Facebook. Her skriver arrangørerne blandt andet følgende:
Annonce
- Kære Nakskov.. Desværre er vi i dag vidner til et folkemord. Et folkemord af en grim karakter. Folkemordet finder sted i det lukkede fængsel, Gaza..! Det kommer efter mange års besættelse. Du er derfor inviteret til demonstration. Vi skal alle ud på gaden - børn som voksne. Kom til demonstration lørdag 25. November og lad Nakskov høre din stemme. Danskerne har været ude i forskellige byer i Danmark. Nu er det Nakskovs tur!, står der i opslaget.
Demonstrationen begyndte klokken 13.30 og blev fulgt af fire betjente, oplyser Folketidendes reporter. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra arrangørerne.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker