Thomas Nielsen, Jesper Kolath og Thomas Pedersen fra Rødby Borger- og Erhvervsforening føler, at de i sagen om byfornyelse af Rødby nu fremstår som idioter overfor Rødbys borgere og de forretningsdrivende. Foto: Marianne KnudsenMarianne Knudsen
Nu kun 1,8 millioner ud af afsatte 5 millioner kroner til områdefornyelse af Østergade i Rødby.
RØDBY: - Vi føler os ført bag lyset, og når vi ser det forslag, det er endt med, føler vi, at vi har deltaget i et maskeradespil med Lolland Kommune, siger formanden for Rødby Borger- og Erhvervsforening Thomas Pedersen.
Bestyrelsesmedlem Jesper Kolath er mere bramfri: - Jeg synes, at det er røvrenderi.
Det er ønsket om områdefornyelse af hovedgaden Østergade, der nu fiser ud, der gør borger- og erhvervsforeningens bestyrelse gal og ked af det.
I 2018 fik Rødby 2,4 millioner kroner til områdefornyelse, og i 2022 yderligere 2,6 millioner kroner, så der i alt var 5 millioner kroner.
Find udvalgsformands svar på kritikken i bunden af artiklen.
Annonce
Har sparet penge væk
Ved budgetforliget om 2024 har Lolland Byråd imidlertid foretaget en besparelse, så der nu kun er en anlægssum på 1,8 millioner kroner til opgaven.
Kommunens park og vej-afdeling har udarbejdet forslag til, hvordan de 1,8 millioner kroner skal bruges, og det største beløb på 800.000 kroner skal bruges på at rette belægningen i Østergade op, fjerne overflødigt inventar, købe enkelte nye plantestativer og lave "gode" plantehuller.
- At tæt ved halvdelen af beløbet nu skal gå til almindelig vedligeholdelse, er ikke okay. Vi fik gang på gang at vide, at det skulle de ikke, siger Thomas Pedersen.
Jesper Kolath supplerer med, at de i så mange år også er blevet forsikret om, at pengene til opgaven var der.
Ønsket om områdefornyelse af torvet, Mellemtorvet og ved Pakhuset i Rødby i den anden ende af hovedgaden kom tilbage i 2016. I forbindelse med Købstadshotel-tankerne blev planerne i 2021 konkretiseret. Købstadshotellet med små ferielejligheder i tomme butikker i Østergade er dog siden forlist.
Vi ligner komplet idioter
- Men vi har holdt gentagne møder med repræsentanter for kommunen og synes, at vi havde en god dialog og opbakning, og vi fik at vide, at der skulle holdes borgermøde, og det bakkede vi naturligvis op om, at alle skulle høres. Vi har brugt så mange aftener og weekender på det, og vi har lovet borgerne noget. Nu ligner vi komplet idioter, føler formanden for Rødby Borger- og Erhvervsforening.
Thomas Pedersen tilføjer, at han synes, at det, der er sket, ligner et klassisk eksempel på, hvordan et samarbejde med kommunen ofte ender.
Jesper Kolath indskyder, at der da er fine ting på Park og Vejs liste:
Annonce
- For eksempel at vi får granitbedene plantet til. Vi ønsker os de vilde blomster lige som for eksempel i Maribo, og at bruge nogle af pengene på den måde havde været okay, hvis vi havde fået alle de 5 millioner, mener han.
Rødby Borger- og Erhvervsforening har stået for ny, flot juleudsmykning til Rødby i år og reklamerer også for julemanden, men både han og kommunen svigtede Rødby i år, må formanden for Rødby Borger- og Erhvervsforening, Thomas Pedersen konstatere. Foto: Marianne KnudsenMarianne Knudsen
Udvalgsformand: De må vente på helhedsplan
- I sin tid var det for at bakke op omkring Købstadshotellet at kommunen satte penge af til områdefornyelse i Rødby. Købsstadshotellet blev aldrig til noget i den form, det var tænkt, og derfor har man arbejdet videre med at se på andre muligheder, siger formanden for klima-, teknik- og miljøudvalget Tine Vinther Clausen (V).
- Det man gør nu, er jeg helt obs på ikke er nok i forhold til, hvad der generelt er behov for i en by som Rødby. Men for at man rigtig kan komme til bunds, bør man arbejde med et endnu støtte set-up for Rødby og Rødbyhavn, ala den indsats som man har haft omkring Nakskov 2030.
Nakskov 2030 skal i mål først
- Jeg tænker, at vi nu skal have Nakskov 2030 i mål. De aktiviteter, der er sat i værk og de yderligere midler der kommer ind der, samt renoveringer med videre fra private viser, at det kan være en vej at gå.
- Vi har fra Venstre derfor også fået skrevet ind i budget 2024, at man skal vurdere på, hvordan man kan se på en generel udvikling i et langsigtet perspektiv for Rødby-Rødbyhavn-Sydkysten, så det lokalområde bliver opdateret og tidssvarende.
- Det bliver ikke noget der kan sættes i gang i morgen, og derfor bakkede jeg også op om at vi på den korte bane ikke gør mere og lagde de resterende penge i kassen. De 1,8 millioner bliver brugt på de indsatser, som Park og Vej har indgået aftale med handelsstanden om, siger Tine Vinther Clausen.
Seneste artikler
Niels ovenpå bronzemedaljerne: - Det bliver svært
NFH vinder første bronze-medaljer: - Bundsolid defensiv præstation
NFH overløber Ikast og snupper DM-bronze
Filmede venner og bekendte: Nu sælges huset, hvor optagelserne blev lavet
Kasper Roug reagerer på regeringsgrundlag: Her ser han Lolland og Falster
Mest læste artikler
Kæde åbner største butik i Danmark i Guldborgsundcentret
Hændelse på stor byggeplads: Person kørt på hospitalet
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Indsætter togbusser grundet akut sporarbejde
Kunde angreb ansatte i supermarked