Direktør Michael Wright og digital produktionschef Anna Laurentzius beskuer arbejdet i det gamle rådhus. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Nota er ved at indrette sig med statslige arbejdspladser i Nakskov.
Peter GadePeterGade
OffentliggjortSidst opdateret
I det gamle rådhus på Axeltorv i Nakskov skrider arbejdet stille og roligt frem med at få indrettet 65 statslige arbejdspladser til Nota.
Statens Byggestyrelse står for arbejdet, og man går grundigt til værks. Folketidende var med, da direktør Michael Wright og Notas digitale produktionschef, Anna Laurentzius, fik lov at bese den kommende arbejdsplads, som Nota overtager 1. oktober.
Arbejdspladserne placeres i tre etager i det gamle rådhus. Den produktion, som Nota står for, er for størstedelen lydbøger, som fortsat skal indtales i København.
Men i Nakskov skal der også produceres e-bøger og bøger med punktskrift. Denne produktion skal foregå i stueetagen.
Der er tale om en gennemgribende renovering.
Annonce
Der bliver dog taget hensyn til de flotte paneler i den gamle afdeling, og selve rådhussalen kommer til at blive brugt som konferencerum og vil fremstå, som da den var rådhussal undtagen møblerne.
Der bliver indbygget elevator i bygningen, som således bliver mere handicapvenlig. Hovedindgangen bliver placeret i Tilegade ved vandtårnet.
Byrådssalens ydre bevares og skal bruges til konferencerum. Man er fortsat åben overfor vielser i fremtiden. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Mange ansøgere
Samtidig med at byggeriet finder sted, arbejder man i Nota hårdt på at sikre tilstrækkeligt med ansatte, når det meste skal flyttes til Nakskov.
Mange af de nuværende ansatte ønsker at blive boende i København, så de skal erstattes af nye.
Senest i lørdags var der stillingsopslag fra Nota i blandt andet Folketidende. En af teksterne i opslaget var lidt vovet, idet man "til analyse og kommunikation søger en række analytiske overarme med tatoverede kommunikationsevner".
- Nogle påstod, at den formulering kun gav mandlige ansøgninger, men blandt de foreløbigt 70 ansøgere er der lige mange mænd og kvinder, siger direktør Michael Wright,. der stadig er positivt overrasket over den store interesse for stillingerne i Nakskov.
En af de nyansatte er Anna Laurentzius, der skal stå for den digitale produktion.
Hun er et godt eksempel på den måde, det er lykkedes for Nota at nyansætte folk til erstatning for de mange, der ikke ønsker at flytte med.
Anna Laurentzius blev ansat i februar måned, så hun er ny i stillingen. Hun stammer oprindeligt fra Sakskøbing og er indstillet på at arbejde for Nota i Nakskov. Hun er uddannet sociolog og kommer fra en stilling i Vejdirektoratet, og hun er rigtigt glad for miljøet og kollegerne på sin nye arbejdsplads.
Tegningerne over ombygningen studeres med udsigt ud over Tilegade Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned