Dong gav kommune penge

Dong Energy er blevet afsløret i en uheldig dobbeltrolle: Selskabet har doneret 25.000 kroner i tilskud til Rudbjerg Kommune samtidig med, at det forhandlede med kommunen om at opstille ni kæmpemøller, skriver Jyllands-Posten søndag.

"Beløbet kan indsættes på konto 0684-2861701949 i Sparekassen Lolland," fremgår det af et brev dateret 3. januar 2006 fra borgmesterkontoret i den daværende Rudbjerg Kommune til energiselskabet Energi E2, som sidste år blev overtaget af Dong Energy.

Og den støtte får landets førende forvaltningsretseksperter til at komme med skarp kritik.
- Den her historie får hårene til at rejse sig, for hvad er det egentlig, Dong er ude på? Man giver næppe penge til nogen, hvis man ikke håber at få noget ud af det, siger professor Claus Haagen Jensen fra Aalborg Universitet til jp.dk

Også den lokale borgergruppe mod vindmøllerne - Kappelgruppen - er forarget.
- Det er en sammenblanding af interesser. Jeg tør ikke bruge ordet korruption, men udefra fremstår forløbet som et forsøg på at få en beslutning til at glide nemmere ned, siger Rita Petersen, talsmand for Kappel-gruppen.

Dongs sponsorbidrag gik til en video om International Wind Academy Lolland. Aktieselskabets formål er at etablere et forskningscenter for vedvarende energi på Lolland. Selskabet er også en strategisk samarbejdspartner for Lolland Kommunes klimapolitiske indsats, som nyder anerkendelse både nationalt og internationalt.

Rudbjergs tidligere borgmester Tom Larsen (V) er rystet over Jyllands-Postens fremstilling af sagen.
- Det er utroligt, hvad man skal stå model til. Der er absolut intet suspekt i den historie. Det er i Danmarks og ikke mindst Lollands interesse at skabe udvikling i almindelighed, og på det klimapolitiske område i særdeleshed. I Rudbjerg Kommune støttede vi naturligvis disse initiativer, og det gør vi også i den nye Lolland Kommune, siger Tom Larsen.




Sideløbende med at Dong Energy har kæmpet for kæmpemøller på Lolland, har selskabet betalt Rudbjerg 25.000 kroner i tilskud. Lolland Kommune er rystet over beskyldninger om urent spil og penge under bordet.

Offentliggjort Sidst opdateret