Dyrlæge kimet ned efter facebook-opslag

Hunden på billedet har ikke forbindelse til den aktuelle historie. Arkivfoto: Claus Hansen

Dyrlægehuset Nakskov har haft travlt med at besvare opkald fra hundeejere efter et opslag i en lokal facebookgruppe i weekenden.

Offentliggjort Sidst opdateret

"Advarsel/ opråb til alle hundeejere.. Der er kennel hoste i omløb og flere hunde er smittet.. det er luftbåren og smitter.."

Sådan lød en del af teksten i et opslag i facebookgruppen "Nakskov" i weekenden. Og det er der tilsyneladende mange, der har læst. Dyrlægehuset Nakskov fik i hvert fald mange henvendelser mandag morgen om lige netop kennelhoste. Det fortæller veterinærsygeplejerske og direktør Sisse Stage.

- Vi fik rigtig mange opkald i morges, men vi har ikke set flere tilfælde af kennelhoste, end vi plejer på denne årstid. Vi havde to tilfælde i sidste uge, fortæller hun.

Hun opfordrer til, at man får sin hund vaccineret, hvis man gerne vil undgå, at den bliver smittet.

- Men det er ikke noget, de bliver alvorligt syge af. De får noget hoste, og det kan de blive behandlet for. Det er en sygdom, der smitter via luftvejene, og det er ret typisk på denne årstid - også i kenneler og hundepensioner, forklarer Sisse Stage.

Fakta om kennelhoste:

Kennelhoste er en fællesbetegnelse for forskellige virus- og bakterieinfektioner, der giver betændelse i hundens luftveje. 

Symptomer på kennelhoste er først og fremmest en begyndende tør hoste. Hosten vil sidenhen tage til, og man kan som ejer, der ikke er bekendt med sygdommen, meget vel blive nervøs for, om hunden har fået noget galt i halsen. 

Hosteanfaldene kan ende i opkast og manglende ædelyst. Men selvom det kan virke voldsomt, så er kennelhoste ikke farligt.

Hvis din hund får feber eller bliver for påvirket af hosteriet, må du en tur forbi dyrlægen.

Kennelhoste er meget smitsomt. Én syg hund på en hundekennel starter derfor let en smittekæde, så alle hundene begynder at hoste - deraf sygdommens navn. Så skal I til dyrlægen, er det meget vigtigt at holde hunden væk fra andre hunde i venteværelset, så lad den eventuelt blive i bilen, indtil det er jeres tur.

Kilde: Kilde: Agria Dyreforsikring