Ebbe Frahms hund død - hilser debat om fyrværkeri velkommen

Ebbe Frahm, formand for Maribo Handel, bryder sig ikke om fyrværkeri. Det sviner og skæmmer livet af kæledyr, mener han. Arkivfoto: Claus Hansen

Maribo Handels bestyrelse skal drøfte, om fyrværkeri sankthansaften skal fortsætte eller droppes af hensyn til dyrelivet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Maribo Handel, der står bag sankthans-festen, har endnu ikke taget stilling til, om den traditionsrige midsommerfest fortsat skal sluttes af med det helt store festfyrværkeri.

Bestyrelsen endnu ikke diskuteret emnet, oplyser formand for Maribo Handel, Ebbe Frahm.

- Vi har ikke debatteret det endnu, men det skal vi, siger han.

Personligt bryder Ebbe Frahm sig slet ikke om fyrværkeri.

- Jeg er imod fyrværkeri. Det forurener med tungmetaller, larmer og er et værre svineri. Som hundeejer ved jeg, hvor skrækslagne hunde bliver. Jeg tror, at min hund døde af skræk, efter nogle af naboerne holdt fest og fejrede det med fyrværkeri. Dagen efter døde min hund, siger Ebbe Frahm.

Handelsformand foreslår, at man lige som i for eksempel Frankrig udpeger ét sted i byen, hvor der må fyres fyrværkeri af.

- Jeg har oplevet det i Frankrig, hvor hele byen kommer og kigger på festfyrværkeri, siger han.