EKSTRA VALG 1. NOVEMBER PÅ Ø

På Femø er der to valg 1. november. Arkivfoto: Jan Knudsen

Suppleringsvalg holdes på kro.

Offentliggjort Sidst opdateret

FEMØ: Femø er kommet i den situation, at der mangler en repræsentant til ø-kontaktudvalget, da den indvalgte Gitte Korndahl flytter fra Femø 15. november i år.

- Da vi ikke har nogen valgte suppleanter, bliver vi nødt til at afholde et suppleringsvalg. Valget bliver samme dag som folketingsvalget, 1. november, og kommer til at foregå på Femø Kro, oplyser formanden for Femø Beboerforening, Inge-Lise Bisted.

Hun tilføjer, at det er ret vigtigt, at Femø fortsat kan være repræsenteret med to medlemmer, og at ø-kontaktudvalget kommer til at fungere i et godt samarbejde med Askø, Fejø og politikerne, og frister med, at der såmænd kun er fire ordinære møder om året.

Man skal være fastboende med folkeregister-adresse på Femø for at kunne blive valgt.

Femø Beboerforening håber, at mindst to melder sig, så der både kan vælges en ny repræsentant og en suppleant.

Hvis flere stiller op, bliver de valgte kandidater suppleanter i rækkefølge efter stemmetal.

Interesserede skal helst melde sig inden 25. oktober til FBF@femo.dk.

Christine Grube Pedersen er Femøs anden repræsentant i ø-kontaktudvalget.