En meter under normalen: Lavvande giver bådejere problemer

Vandet lå lavt i Nakskov Havn fra morgenstunden. Foto: Rikke Folm Berg

Det lave vand - blandt andet i Nakskov Havn - giver problemer for både, der vælter om på siden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det har været og er fortsat lavvande i vandet omkring Lolland og Falster, og det udfordrer færgetrafikken flere steder på øerne.

Men også andre steder er der problemer med det lave vand. Eksempelvis i Nakskov Havn, hvor de mindre både i havne "lider" under vandmanglen i havnen.

Det bekræfter Henrik Petersen, der er havneformand i Lollands Havne.

- Vi har været rundt og tjekke vandet i nat, og så har vi ringet rundt til de forskellige bådelaug og bedt dem om at komme ud og tjekke deres både.

- Det giver ikke problemer i forhold til de store skibe, der medbringer last. Det er mere de private bådejere, der har problemer. De kan jo risikere, at en større båd vælter og ryger ned ovenpå en lille båd, og så kan der jo ske skader, fortæller Henrik Petersen, der fortæller, at de fortsat klarer sig med det mandskab, de normalt har.

Vandet i Nakskov Havn var en meter under det daglige niveau, men er begyndt at stige igen, mens det i Rødby var 1,25 - 1,30 under det daglige niveau. Forventningen er, at der senest ved midnat er normal vande i havnene igen.

Foto: Rikke Folm Berg


De mindre både lagde sig på siden i den inderste del af Nakskov Havn. Foto: Rikke Folm Berg