Endnu et tysk bro-ja

I dag forventes det endelige formelle tyske ja til den faste Femern Bælt-forbindelse: Det tyske andetkammer, Forbundsrådet, har Femern Bælt-loven på dagsordenen på dagens møde.

I den anledning rejser det tyske bromodstandere i den tyske naturfredningsforening, NABU, fornyet kritik af projektet.

Forretningsfører Leif Miller kalder det ansvarsløst at brænde så mange skattepenge af på et så risikobetonet projekt, og bebuder juridisk forfølgelse af projektet.

- NABU vil bruge og udnytte alle retslige midler for at forhindre projektet juridisk.

Det tyske andetkammer består af repræsentanter, der er valgt af de 16 tyske delstater. Forbundsrådet har 69 stemmeberettigede medlemmer, der alle er regeringsrepræsentanter fra delstaterne




Der forventes ingen slinger i valsen, når det tyske Forbundsråd i dag har den faste Femern Bælt-forbindelse på dagsordenen.

Offentliggjort Sidst opdateret