Et ordentligt slag for golfsporten

Foto: Anders Knudsen

BILLEDSERIE: Maribo Sø Golfklub har besøg af en masse unge potentielle golfspillere i disse dage.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO De gule golfbolde flyver i næsten alle retninger og med vidt forskellig hastighed, da en række helt unge golfspillere står på Maribo Sø Golfklubs drivingrange. Det er den sidste uge af sommerferien, og endnu er sommeraktiviteterne fra Sportsråd Lolland i fuld gang.

Klubbens pro, Thomas Greisgaard Larsen, styrer undervisningen sammen med en masse frivillige kræfter og med kun få dage med de unge, handler det mere om at have det sjovt end at lære den helt rette teknik.

- Børnene lærer at slå til bolden, lærer at putte og så kommer de ud og spille på vores par 3-bane, fortæller Thomas Greisgaard Larsen.

Det handler i høj grad om at lære at begå sig på golfbanen, og de nye spillere har en række lidt mere erfarne med sig, der kan give gode råd og hjælpe dem på vej.

- Disse unge er i guldalderen for at lære, men vi vil gerne vise dem, at golf er andet end bare at slå ud.

At det kræver lidt koncentration at få golfbolden til at lette, er tydeligt på drivingrangen. Her kæmper nybegyndere med bare at få ramt på bolden, men glæden er tydelig, når slaget endelig rammer perfekt. Og det sker heldigvis.

Det handler ikke om teknik, men om at have det sjovt, når der er sommeraktivitet hos Maribo Sø Golfklub. Foto: Anders Knudsen
Thomas Greisgaard Larsen instruerer de unge spillere inden de får lov at slå. Foto: Anders Knudsen
Der skal samles golfbolde før træningen kan gå videre, for boldmaskinen kan ikke følge med de mange slag. Foto: Anders Knudsen
De nye spillere fik en mere erfaren, som de kunne få hjælp fra, så golfboldene kunne komme ud at flyve. Foto: Anders Knudsen
Der blev også spillet en speciel slags rundbold, hvor en bold blev slået ud med en lidt anderledes golfkølle. Foto: Anders Knudsen
Der blev også mulighed for at få rørt sig, så ikke al træning skete i gåtempo. Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen