Fejrer Femøs kvindelejr

Kvindelejren på Femø fejrer 50 års-jubilæum i år. Foto: Ingrid Riis

Gave og reception fra Femøboerne i anledningen af 50 års jubilæum.

Offentliggjort Sidst opdateret

FEMØ Sommeren på Kvindelejren på Femø er begyndt, og frem til 7. august vil op mod 400 kvinder og børn komme til den pragtfulde ø for at deltage i det fantastiske fællesskab.

På den igangværende forlejr sættes køkkenteltet og alle telte i lejren op, og alt det, efterlejren har pakket ned, pakkes ud igen: pløkker, toiletter, sangbøger, stole, gryder ... alt.

Kvindelejren på øen begyndte i sommeren 1971 og er blevet holdt hvert eneste år lige siden. Bortset fra sidste år, hvor covid-19-restriktionerne aflyste lejren.

Så 50-års-jubilæet fejres i år. Femø Beboerforening, Femø Idrætsforeing og beboerforeningens kunst- og kulturudvalg ønsker at sætte et smukt, tidsløst og kulturhistorisk jubilæumsmærke for det mangeårige forhold mellem femøboerne og kvindelejren.

En sten, der vejer cirka 500 kilo, fundet på Femø - ikke langt fra lejren - er transporteret til stenhugger Mickey Petersen i Maribo, som indgraver teksten på den.

Søndag 27. juni klokken 14.00 afsløres stenen så på sin nye placering ved Askhavnsvej, hvor en markvej fører ned til lejren.

- Der vil være taler, sange og uddeling af kys med et glas bobler eller Femø Æblemost til alle, fortæller formanden for Femø Beboerforening, Inge-Lise Bisted.

- Med jubilæumsstenen vil vi gerne markere, at lige her på Femø fandt en begivenhed sted, der blev starten på en ny og skelsættende udvikling i det danske samfund, tilføjer hun.

Ved afsløringen deltager også de 90, der er med i lejrens musikuge, og de vil synge for på kvindesange.

Musikugen følges op ad familieuge, krea-alternativ uge, sportsuge, feministisk uge, international week og efterlejr.