FEMØ: Den historiske musikfestival på Femø, der har været levedygtig i mere end 50 år, skifter navn, og det er en radikal beslutning, men den rigtige i forhold til at få vendt udviklingen for festivalen, tror formanden for bestyrelsen, Anders Ryberg Sivertsen.
Fremadrettet hedder Femø Jazz Festival nu Femø Festival.
I 1970, året efter Woodstockfestivalen, så Femø Jazz Festival dagens lys. Kvinder og mænd med langt hår og kassebukser valfartede til øen, og i 1980’erne toppede festivalen med flere tusind gæster. Siden da er festivalen hvert år skrumpet.
Modernisering
Og nu er den nye bestyrelse i gang med en regulær turnaround, hvor festivalens fremtid er på spil. Derfor skifter festivalen nu navn til Femø Festival. Som et skridt på vejen imod en modernisering, hvor endnu flere gæster igen skal få øjnene op for festivalen.
Annonce
- I 2022 var der knap 300 gæster. Det er alt, alt for få, og vi endte med et underskud på cirka 90.000 kroner. Vi har derfor kigget hinanden dybt i øjnene i bestyrelsen og er blevet enige om at tage nogle radikale beslutninger. For enten kunne vi blive ved med at køre i den samme rille. Og så ville vi gå konkurs næste år. Eller også kunne vi arbejde målrettet på at ændre udviklingen og tiltrække nye og yngre gæster. Jeg mener, Femø Festival er det helt rigtige navn, siger Anders Ryberg Sivertsen, der blev valgt til formand for bestyrelsen ved generalforsamlingen i november.
5.000 gæster om 10 år
Økonomien er i bedring. Nu mangler der 8.000 kroner for at dække underskuddet. 25.000 kroner fra Lolland Kommune og indtægter fra billetsalg og næsten 10.000 kroner i donationer har lunet i kassen.
- Jeg ved godt, en navneændring ikke løser alle vores problemer. Og i 2023 estimerer vi med omkring 500 gæster. Om 10 år håber jeg dog på, vi kan være 5.000. Ja, vi drømmer stort. der er da også plads på både campingarealet og i teltet til flere gæster. Men væksten skal selvfølgelig være bæredygtig, siger Anders Ryberg Sivertsen.
- Jeg forestiller mig, at Femø Festival om 10 år er Danmarks svar på Woodstockfestivalen. Nok ikke i antal gæster. Så mange tusind personer kan "Femøsund" slet ikke sejle til Femø. Men stemningen skal være den samme. Vi vil bygge videre på den vibe, der allerede kendetegner festivalen og øen - frihed, frisind og fællesskab. Jeg føler, det er den rigtige retning at gå.
Woodstockfestivalen løb af stablen i 1969 syd for New York i USA. Arrangørerne havde estimeret med 100.000 gæster, men der mødte 450.000 op. Så trængt bliver det nok ikke på Femø. Trods alt.
Stadig masser af jazz
Det står i vedtægterne for festivalen, at jazz skal være den dominerende genre. Og det vidner de orkestre, der er booket til festivalen 2023, også om. Blå Mandag Jazzband, Second Line Jazzband og Niels HP og Kjeld Lauritsens Hammond Trio for bare at nævne tre.
- Vi bliver aldrig en mainstream popfestival, det hverken kan eller skal vi. Men med tiden vil vi gerne brede programmet endnu mere ud. Men med respekt for historien og den ånd og stemning, der er på festivalen. Det er for at redde festivalen, vi tager alle disse beslutninger, siger formanden.
Han er i øvrigt sammen med resten af bestyrelsen og i samarbejde med et reklamebureau ved at udvikle festivalens nye visuelle identitet.
Annonce
Femø Festival holdes i uge 30 i 2023. Billetterne er sat til salg på Ticketmaster. 15. marts 2023 afsløres det fulde program i Kulturhuset på Islands Brygge i København.
Det er en radikal beslutning. Men jeg tror, det er den rigtige i forhold til at få vendt udviklingen for festivalen
Anders Ryberg Sivertsen
Der har været jazzfestival på Femø siden 1970.Nu skal festivalen moderniseres. PrivatfotoPrivat