De små størrelser har travlt med at følge med, når der bliver roet, cyklet og knoklet på de forskellige maskiner i fitnesscentret. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Der er plads til nybagte mødre og ekstra tid til omsorg under træningen.
Palle Nevad FrandsenPalleNevad Frandsen
OffentliggjortSidst opdateret
MARIBO Fitnesscentre har ry for at være steder med hårdtpumpede fyre, høj musik og testosteronen nærmest drivende ned ad væggene. Hver mandag klokken 11.30 er det dog langt fra det publikum, som besøgende hos Go2Gym i Maribo møder. Her står babyliftene på rad og række.
Holdet "Mom Fit" er for nybagte mødre, som gerne vil have strammet kroppen lidt op og i form efter graviditet og fødsel. For nok går mange hjemme på barsel, men det er svært bare at smutte i fitnesscentret, når der er en helt lille størrelse at tage sig af.
- På holdet er der halvanden times træning. Det giver god plads til, at du som mor lige kan tage en pause, hvis den lille har brug for lidt kærlig omsorg eller skal ammes, fortæller centerleder Daniel Leicht Christensen.
Han blev kontaktet af Mie Elisa Irgens Agersted, der spurgte, om centret ikke havde lyst til at oprette et hold for mødrene.
- Jeg er tilflytter fra Odense, og der havde man sådanne hold. Jeg søgte derfor rundt på nogle af centrene hernede, men kunne ikke finde et lignende tilbud, fortæller hun.
Annonce
Men hos Go2Gym tog centerlederen godt imod idéen, og snart var der dannet en gruppe på Facebook. Den er i løbet af en måned vokset fra to deltagere til 25, og mens Mie Elisa Irgens Agersted i begyndelsen fik fat i mødre i sit eget netværk, kommer der nu flere med, som hun ikke kender.
- Det er rigtig dejligt, for på den ene side giver holdet os mulighed for at få strammet vores mødrekroppe op, men samtidig er der også god tid til at sidde og hyggesnakke lidt, siger hun.
Træningen er tilrettelagt, så der er god tid til at tage sig af de små, men samtidig også er fokus på, at mødrene i lang tid ikke har haft mulighed for at dyrke fitness.
- Mange har ikke haft mulighed for at træne i mere end et år, og derfor kører vi også uden vægte til at begynde med, forklarer Daniel Leicht Christensen.
Selv om der altså bliver taget hensyn til de nybagte mødre, er der alligevel tale om træning, som får svedperlerne frem på panden. Der bliver gået til den i det lille lukkede fitnesslokale, hvor musikken giver stemning, men ikke er højere, end at de små tilskuere ikke lader sig genere.
For initiativtageren til "Mom Fit"-holdet er der ingen tvivl om, at det gavner at investere lidt af sin barsel med turen i træningscentret.
- Det, at man gør noget godt for sig selv, er også med til, at man efterfølgende har et større overskud, siger hun, og centerlederen ser muligheder i lignende hold.
- Dengang jeg selv gik hjemme på barsel, ville jeg da gerne have haft sådan et tilbud, så måske kan der i fremtiden også komme et hold for fædre, siger Daniel Leicht Christensen.
Mie Elisa Irgens Agersted fik idéen til at oprette et fitnesshold for nye mødre, og den fik hurtigt opbakning fra andre. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Der bliver hanket op i børnene, når mødrene bevæger ind i Go2Gyms lille, lukkede træningslokale for rigtigt at komme til at svede. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Inden selve træningen går rigtigt i gang, bliver mødrenes kroppe varmet godt op, så der ikke opstår skader under formiddagens øvelser. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Centerleder Daniel Leicht Christensen hyggesnakker med deltagerne i opholdsrummet. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Mens mor ror, kan hun både kigge ned til og snakke lidt med sin baby i liften ved siden af. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Daniel Leicht Christensen står for træningen på "Mom Fit"-holdet hos Go2Gym i Maribo. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
De små størrelser har ingen problemer med at slappe af i fitnesscentret. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Der er tid til at tage en lille hyggesludder, mens de små får lidt ekstra kærlighed i træningscentret. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Mange af kvinderne har ikke trænet i lang tid, så det handler om at passe godt på kroppen. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Der er legetøj med til den lille, og så kan mor bare give den gas med træningen ved siden af. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
Kvinde amok på betjente
Annonce: Sådan vælger man den rette bilforhandler i Slagelse til køb, bytte og service
Ombudsmand beder om nyt svar i sag om avisboykot
Nu indtager de Bjørneskoven
Ekspert: Lolland vil være fattig i årtier
Mest læste artikler
Brand lukker kendt grillbar indtil videre
'Det vil nok få de fleste til at tage lidt mere tøj på'
Beboere måtte genhuses efter fare for nedstyrtning
Nu indtager de Bjørneskoven
Nyt museum i nakskov åbner med fjord-oplevelser