Fjerner alle skraldespande
Arkivfoto: Jan Knudsen
.
Lolland Kommune har truffet en beslutning.
LOLLAND: Det er meget snart slut med at kunne smide affald i skraldespandene ved digerne i Lolland Kommune.
Kommunen har nemlig besluttet at fjerne skraldespandene "som en del af Lolland Kommunes indsats for at optimere budgettet og prioritere ressourcerne effektivt", oplyser kommunen i et opslag på sin hjemmeside.
Baggrunden for beslutningen er, at Park og Vejs budget til grønne områder i kommunen er reduceret med 1,5 millioner kroner i år.
"Besparelserne betyder blandt andet, at antallet af offentlige skraldespande skal reduceres, og at der vil blive foretaget færre tømninger. Da Park og Vej ikke har driftsansvaret for digerne, og derfor ikke er forpligtet til at fjerne affald her, er det besluttet, at samtlige skraldespande på digerne skal fjernes", skriver kommunen i opslaget.
Arbejdet med at fjerne skraldespandene begynder hurtigst muligt.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde