Folk udvandrede fra borgermøde i protest

Flere af de 150 tilmeldte borgere valgte at udvandre fra mødet i Bangs Have Pavillonen. De mente ikke, de blev hørt. Foto: Anders Knudsen

BILLEDSERIE: Lolland Kommune valgte efter en lille time at afbryde borgermøde om højhuse i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO Planerne om at bygge tre højhuse på Søndre Boulevard kom onsdag aften ud i et alvorligt blæsevejr. Lolland Kommune havde indkaldt til borgermøde om idéoplægget bag højhus-planerne, og den invitation havde cirka 150 borgere taget imod. De kom ikke for at hylde projektet.

I stedet for blev planerne udsat for en modstand på noget nær orkanstyrke, og efter godt en time valgte formanden for teknisk udvalg, Gert Mortensen (S), at sige tak for i aften. På det tidspunkt havde flere vist så stor modstand mod en workshop, hvor man skulle svare på spørgsmål om sin holdning til projektet, at kommunen helt valgte at droppe den del af mødet.

Formanden for teknisk udvalg, Gert Mortensen (S), kom i uvejr, da borgermødet om højhuse i Maribo kørte af sporet. Til sidst valgte han at stoppe mødet før tid. Foto: Anders Knudsen

Ikke plads til debat

Borgermødet var skabt, så der ikke var plads til en åben debat. Det skulle sikre, at alle holdninger ikke bare blev hørt, men også skrevet ned. Det skulle de fremmødte selv gøre ved de enkelte workshops.

Blandt tilhørerne var der dog mere stemning for en debat i salen.

- Vi kunne bare have svaret på de spørgsmål hjemmefra og så taget debatten ved mødet, lød det fra en af de fremmødte.

Den fremgangsmåde blev afvist af Gert Mortensen, der forklarede, at man med en workshop kom til at høre alle holdninger - både positive og negative. Men flere i forsamlingen gav udtryk for, at det var slet ikke nødvendigt. Man fornemmede hurtigt, at ingen i Bangs Have Pavillonen havde noget positivt at sige. Enkelte fik dog forklaret efter mødet, at der var positive ting ved forslaget. Stemningen var dog under det timelange møde præget af noget nær mytteri.

Blandt kritikpunkterne mod idéforslaget var både de offentliggjorte illustrationer af byggeriet, som blev kritiseret for at være for unøjagtige. Placeringen af byggeriet fandt man heller ikke optimal, og ej heller udseendet af højhusene - eller at de i det hele taget skulle være høje.

Debatlysten var stor, men Lolland Kommune havde slet ikke lagt op til debat ved borgermødet, hvor borgerne i stedet for skulle arbejde i workshops. Foto: Anders Knudsen

Ynkeligt fingeraftryk

- Det er stadigvæk en idéfase, og tegningerne er ikke målfaste. Materialevalg og udseendet af byggeriet vil også først komme frem ved en eventuel lokalplan, forklarede Gert Mortensen, men lige lidt hjalp det.

Da udvalgsformanden endnu engang forsøgte at få folk til at gå til workshoppen, blev det nok for flere af de fremmødte. Under højlydte protester rejste de sig og forlod samlingen.

- Disse huse vil være et ynkeligt fingeraftryk for eftertiden, lød det fra en, mens en anden opfordrede folk til at vise sin utilfredshed med politikernes arbejde ved næste valg.

Inden da havde en dame rejst sig og spurgt, hvor mange i Maribo der skal være mod projektet, for at det ikke bliver til noget. Et sådan tal ville Gert Mortensen dog ikke komme med, men slog fast, at alle indspark i høringsperioden ville blive taget med i betragtning i fremtiden.

Helt tydeligt var meget få interesseret i at se tre store højhuse placeret så tæt på Søndersø og de naturherligheder, som både lokale og turister sætter pris på.

- Man lægger sgu da ikke en kopi af behandlingssiloen ved Herlev Hospital på kanten af en naturpark, som en herre bramfrit sagde det.

Flere tilbød at købe grunden af kommunen for på den måde at spænde ben for projektet. Et forslag, som Gert Mortensen ikke afviste. Grunden er til salg, men den skal bruges til noget.

En sådan anvendelse kunne være en parkeringsplads, lød det fra flere af de fremmødte. De pegede på, at bilerne nærmest står henkastet i desperation langs Søndre Boulevard, fordi der mangler p-pladser i området. Forslaget fik dog ikke udvalgsformandens støtte.

- Jeg vil gerne aflive den med parkeringspladser. Vi har et kapitalgrundlag med denne grund, og den skal bruges på noget, som kan give et afkast til kommunen.

En time før det planlagte sluttidspunkt var det forbi. Mødet blev hævet, og folk sendt hjem. Med sig hjem tog de dog en lille sejr, for høringsfristen blev forlænget fra 4. til 15. februar.

Klik på billedet herover for at se flere billeder fra borgermødet.

Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen
Foto: Anders Knudsen