Fortrøstning i teaterforeningen
Bestyrelsen er overbevist om, at et underskud kan vendes i løbet af indeværende sæson.
NAKSKOV I Vestlollands Teaterkreds har man for nyligt holdt sin årlige generalforsamling, hvor man så tilbage på foreningens 50-års jubilæumssæson.
Formand Leo Rasmussen fremhævede i sin beretning, at der var blevet lavet et rigtigt stort arbejde i forbindelse med fejringen af de første 50 år i foreningen. Der havde således været et stort udbud af forestillinger, men det havde også haft en negativ indflydelse på årsresultatet, idet der havde været en generel tilbagegang i tilskuertallet.
Kassereren måtte således fremlægge et regnskab med et underskud på cirka 35.000 kroner.
Problemet er dog ikke større, end man forventer at rette underskuddet op i løbet af indeværende sæson, hvor der er indkøbt færre forestillinger, men med samme antal solgte billetter.
- Vi har også et godt samarbejde med ehvervslivet, så økonomien ser fornuftig ud, siger Leo Rasmussen.
Ved generalforsamlingen var der forslag om vedtægtsændringer for at forsimple valghandlingen af revisor og suppleanter.
Disse blev enstemmigt vedtaget, men da der ikke var mødt totredjedele af medlemmerne til generalforsamlingen, bliver man nødt til at indkalde til en ekstraordinær generalforsamling, som holdes 24. september i bibliotekets mødesal.
Man går den kommende sæson i møde med fortrøstning og en forventning om højere belægning på de enkelte forestillinger.
Man har allerede taget hul på sæsonen med forestillingen "Store Illusioner", som blev vist i forbindelse med Nakskov Fjorddage.
Næste forestilling i Nakskov Teatersal bliver "Kurt og Kirsten" onsdag 19. september med Sonja Oppenhagen og Henrik Kofoed i titelrollerne.
gade
Gode historier kommer ikke af sig selv
Allerede abonnent? Log indVi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.
Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned