Frygter flugt: Formodet menneskesmugler fængslet

Arkivfoto: Jan Knudsen

Svensk statsborger er sigtet for menneskesmugling.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 52-årig svensk mand er varetægtsfængslet i fire uger, efter at han onsdag blev fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Nykøbing.

Manden er sigtet for menneskesmugling efter paragraf 125A i straffeloven.

Den omhandler menneskesmugling for egen vindings skyld og under særligt skærpende omstændigheder.

Det oplyser anklagerfuldmægtig Thea Katrine Kring Høst fra Anklagemyndigheden i Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Anholdt ved grænsen

Grundlovsforhøret blev holdt for lukkede døre, så Folketidende har ikke kunnet få mange informationer.

Thea Katrine Kring Høst fortæller dog, at den 52-årige svensker blev anholdt onsdag morgen klokken 6.50, da han i et køretøj rullede ind i indrejsefeltet i Rødbyhavn.

I køretøjet, den 52-årige mand førte, fandt man tre udlændinge, som manden ville transportere over grænsen.

Ifølge døgnrapporten fra politiet torsdag havde ingen af de tre udlændinge gyldig rejselegitimation, så de blev sendt afvist ved grænsen og sendt retur til Tyskland.

Den 52-årige blev varetægtsfængslet indtil 21. august, fordi der er grund til at antage, at han vil flygte og påvirke den videre efterforskning.