Galleri på Lolland lukker: For meget administrativt bøvl
Der har været talrige ferniseringer på Galleri Lolland. Måske er det slut til august. Arkivfoto: Nils Lund Pedersen
Nils Lund Pedersen, FT
Med mindre nogen dukker op og vil hjælpe med at administrere Galleri Lolland, er det slut til august.
Galleri Lolland i Østergade i Maribo lukker til august. Med mindre altså nogen melder sig på banen til at hjælpe med at drive det medlemsejede galleri og ikke mindst ordne nogle af foreningens administrative opgaver.
Det fortæller Sidsel Vadsholt, som de seneste fire år har været med til at passe galleriet, arrangere udstillinger og påtage sig den slags administration, som en forening nu engang skal bøvle med.
En del af galleriets faste kunstnere har trukket sig og har åbnet Butikken næsten over for Galleri Lolland, og de manglende hænder er den egentlige årsag til, at de tilbageværende vil lukke galleriet.
- Nu er vi kun tre tilbage, og administrationen tager tiden væk fra den skabende proces. Hvis nogen dukker op, inden vi skal opsige lejemålet sidst i maj, kan vi fortsætte, siger Sidsel Vadsholt, som fortæller, at de tre tilbagevendende alle har fuldtidsjob ved siden af deres kunst og galleriet.
Jeg tror ikke, at det udelukkende er skidt, at vi skal ud at flyve på en anden måde.
Sidsel Vadsholt, Galleri Lolland
Sidsel Vadsholt kalder det krævende at drive et galleri, med alt hvad der hører sig til fra rengøring og regnskab til opsætning af udstillinger og kontakt med gæstekunstnere.
Hun er vemodig, men også en smule lettet over, at der nu trækkes en streg hen over galleriets lærred.
- Jeg tror ikke, at det udelukkende er skidt, at vi skal ud at flyve på en anden måde, siger hun.
Kan slå gnister
Foreningen Galleri Lolland blev oprettet i 2021 i samme ånd som Ann-Vibeke Munter, som grundlagde Galleri Lolland for 10 år siden.
Formålet var og er at synliggøre lokale kunstneres kunst og lave udstillinger med udefrakommende kunstnere.
- Vi stiftede foreningen i en håbefuld ånd, og det gør ikke noget, at det slår gnister en gang imellem, for det er der, man lærer sig selv at kende.
Støttemedlemskaberne i Foreningen Galleri Lolland nedlægges ved den kommende generalforsamling i slutningen af marts med øjeblikkelig virkning, og galleriet lukker 31. august efter fire års virke som foreningsdrevet galleri.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned