Geder lever stadig ved nedlagt godsbane: - Det gør mig vred og ked af det

I starten af februar blev der taget billeder af gederne, som levede af bark fra væltede træer. Derfor valgte Banedanmark at fjerne dem fra området, men tre geder går stadig rundt 14 dage efter. Privatfoto

Flere geder er ikke blevet fjernet fra Banedanmarks anlæg i Rødbyhavn, selvom en dyrlæge konkluderede, at de har sultet over vinteren.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Det gør mig vred og ked af det

Sådan siger Dorthe Brauner Jensen, formand for foreningen Stop Vanrøgt af Dyr Bag Hegn, efter et billede søndag blev taget af tre geder på Banedanmarks baneanlæg i Rødbyhavn.

Tidligere var geder på anlægget ikke et uvant syn. De plejede naturen i området, men som Folketidende beskrev, levede dyrene ikke et optimalt liv. En dyrlæge konkluderede, at de havde sultet gennem vintermånederne, og derfor besluttede Banedanmark, at gederne skulle fjernes.

Men fjorten dage efter går der stadig geder rundt på Banedanmarks anlæg.

Artiklen fortsætter under billedet...

Gederne lever stadig ved Banedanmarks nedlagte godsbaneterræn i Rødbyhavn, viser dette billede taget søndag 25. februar. Privatfoto

Og det sammenligner Dorthe Brauner Jensen med, at køre 120 km/t gennem en by, og selvom man bliver stoppet, så stadig vælge at køre videre i samme tempo.

- Jeg synes, det er for dårligt, at gederne har gået i 14 dage. Det er simpelthen noget svineri, siger hun.

Aflivning kan blive konsekvensen

Banedanmark oplyste i en skriftligt svar til Folketidende 9. februar, at "på trods af en klar aftale med dyreholder herom, er det ikke lykkedes at sikre dyrenes trivsel og forhold. Det kan vi selvfølgelig ikke leve med." Derfor bad Banedanmark straks dyreholderen om at tage dyrene hjem på stald.

Men det er altså ikke sket for alle dyrene

Tv2 Øst skriver, at Banedanmarks personale af flere omgange har forsøgt at indfange de resterende geder uden held, og at den sidste udvej er at aflive dyrene, hvis gederne ikke bliver indfanget indenfor kort tid.

Og formanden for Stop Vanrøgt af Dyr Bag Hegn, Dorthe Brauner Jensen, er enig i, at hvis gederne ikke bliver indfanget, vil aflivning være nødvendigt.