Ved skolesommerferiens begyndelse kunne Folketidende fortælle, at Handicaprådet i Lolland Kommune ønsker, at Lolland skal profilere sig som et sted, hvor man trygt og nemt kan tage på ferie, hvis man er handicappet.
Handicaprådet ønsker, at forholdene for kørestolsbrugere opgraderes, og at campingpladserne indretter hytter specielt til sommergæster med handicap, så Lolland bliver en destination for handicap-turisme.
Rådet forestiller sig, at tre til fire forskellige ferieområder i kommunen er særligt handicapvenlige med omklædningsrum på strandene, særligt indrettede hytter og udlejning af badekørestole på campingpladserne.
Handicapvenlig fjord
På Naturstyrelsens hjemmeside kan man imidlertid læse, at Lolland Kommune allerede er godt på vej. Siden 2014 er der reklameret for, at Nakskov Fjord har handicapvenlige broer:
Annonce
"Formålet med projektet er at øge offentlighedens og især handicappedes adgang til de private og offentlige arealer på Albuen og syv øer i Nakskov Fjord. Anløbsbroerne gøres handicapvenlige, så gangbesværede og kørestolsbrugere kan få adgang til øerne fra båd.
Der opsættes informationstavler ved de syv anløbssteder om væsentlig natur- og kulturhistorie og flora og fauna, der kan besøges på stedet. I Nakskov Havn er der opsat velkomsttavle med introduktion til Naturpark Nakskov Fjord og de nyanlagte besøgssteder", oplyses der.
Projektet, der havde samlede udgifter på lidt over to millioner kroner, hvoraf 300.000 kom fra Friluftsrådet og 141.500 kroner fra Lokale Grønne Partnerskaber, førte til, at der blev konstrueret særlige pontonbroer, hvor Postbåden kunne lægge til, og hvor folk i kørestol så kunne komme med en tur på vandet og få adgang til odden eller øerne.
Broerne ligger på land
Men i dag ligger pontonbroerne på et af Nakskov Havns arealer med vildtvoksende græs og ukrudt om sig.
- Som ejer af Postbåden passede jeg de pontonbroer i mange år, men nu har jeg ikke Postbåden mere, og broerne er havnet på land, siger Otto Paludan, der i øvrigt finder det forstemmende, at kommunen ikke har afsat penge til vedligeholdelse af diverse turisttiltag i Nakskov Fjord.
Som eksempel nævner han, at teksten på skilte forsvinder under solens stråler, og at der er helt vokset til omkring statuen af Peter Freuchen på Enehøje.
- Men det var da godt med pontonbroerne. Et minus var dog, når jeg ville reklamere i Dansk Handicap Forbunds blad, så kostede en annonce "en halv million". Handicaporganisationerne støttede ikke op om tiltaget, tilføjer Otto Paludan.
Ny ejer af Postbåden
Per 1. september 2020 fik Postbåden ny ejer, Lars-Erik Houmann Christensen, og hans gode ven og den erfarne sejler Michael Vinther står som reder for driften.
Annonce
Onde tunger siger, at det er den nye ejer, der ikke vil bekoste mandskab i en dag til at sætte pontonbroerne op og tage dem ind. De blev taget ind om vinteren og sat ud igen i forsommeren.
- Præcis det spørgsmål blev bragt op på Nakskov Fjords brugerråds møde først på året, fortæller Michael Vinther.
- Og der sagde jeg, at hvis der ligger en gammel aftale om, at Postbåden stiller skib og mandskab til rådighed til at sætte pontonbroerne op og hente dem hjem, så gør vi selvfølgelig det, siger Michael Vinther til Folketidende.
Til spørgsmålet, om hvorfor de så ikke er sat op, svarer Michael Vinther, at det ikke er hans broer.
Skal skrottes
Lederen af Nakskov Fjords brugerråd, Bo Rasmussen, der er ansat ved Lolland Kommune, siger til avisen, at pontonbroerne aldrig har skullet drives af Lolland Kommune, og at de langsomt er gået i stykker.
- Otto Paludan havde driftsansvaret, og jeg bidrog fra min konto med hjælp til materialer, men den nye ejer ville ikke drifte dem, og nu er de taget på land, fordi ingen vil bruge dem. Nakskov Havn har fået besked på at skrotte dem, siger Bo Rasmussen.
Her er Langø Havns handicapvenlige bro fotograferet i maj 2014. Arkivfoto: Claus HansenClaus Hansen