Her bliver Mads fra Nakskov hyldet foran 12.164 mennesker

søndag fik Mads Larsen og hans holdkammerater en stor oplevelse, da de før Superligaklubbens kamp mod Randers blev hyldet for deres U17-mesterskab nede på banen. Foran 12.164 tilskuere. Privatfoto

Mads Larsen fra Nakskov har vundet U17 danmarksmesterskabet i fodbold med sin klub OB. Det blev de hyldet for på stadion søndag eftermiddag.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Det kan godt være, at det for Superligaklubben OB ikke ligefrem kører på fodboldbanerne, hvor klubben er i stor fare for at rykke ned, her hvor klubben mangler en enkelt kamp af sæsonen.

Men andetsteds i den fynske klub er der markant større succes. Eksempelvis hos klubbens U17-hold, som Mads Larsen fra Nakskov er en del af. Sammen med sin holdkammerater vandt han nemlig danmarksmesterskabet for U17-hold, da de var på besøg hos Silkeborg 3 maj og med sejren sikrede, at de ikke længere kan blive hentet i landets bedste U17-række.

U17-holdets bedrift skal naturligvis fejres stort, når hele sæsonen er ovre, men søndag fik Mads Larsen og hans holdkammerater en stor oplevelse, da de før Superligaklubbens kamp mod Randers blev hyldet for deres U17-mesterskab nede på banen. Og det skete altså foran et godt fyldt stadion på 12.164 tilskuere.

Ungdomskontrakt

Det er lidt af et fodbold-eventyr, som 16-årige Mads - forhåbentlig - er i gang med at skrive. Et eventyr, der for alvor blev skabt, da han underskrev en ungdomskontrakt på tre år med OB i vinters, efter han han skiftet til striberne fra Fyn sidste sommer.

Det skete, da OB overtalte ham til et skifte, mens Mads Larsen drønede rundt i NFC's farver i Nykøbing.

- OB havde set mig i nogle kampe for NFC og til flere landholdssamlinger og var interesseret i mig. De tog så kontakt til mig sidste sommer, hvor de tilbød mig et prøveforløb. Det var nogle flinke mennesker, jeg snakkede med, og jeg følte, at vi matchede godt, fortæller Mads Larsen til Folketidende.

Her underskriver Mads sin ungdomskontrakt med OB. Privatfoto

Læser videre til sommer

Aftalen blev derfor, at Mads Larsen startede på Efterskolen Sports Academy, der ligger tæt på klubbens træningsanlæg i Ådalen i Odense, og efter sommerferien får Mads' så sit eget hjem på klubbens sportscollege, mens han begynder at læse HF ved siden af fodbolden.

I vinter havde nakskovitten altså overbevist OB godt nok til, at de tilbød ham en ungdomskontrakt, som løber i tre år, og i foråret er det for alvor begyndt at se godt ud fra 16-årige Mads.

- Jeg får at vide af trænerne i klubben, at det begynder at se rigtig godt ud, og jeg får også meget spilletid. Jeg havde problemer med at følge med i tempoet, da jeg kom fra NFC, hvor tempoet bare var lavere.

Der har været succes for Mads i OB-trøjen. Privatfoto
Her ses Mads i aktion på det danske ungdomslandshold. Privatfoto

- Det tog mig tid at vænne mig til, så det første halve år fik jeg ikke meget spilletid, men i den anden halvsæson (som klubben er i gang med nu, red.) går det godt, jeg er startet inde i de seneste 6-7 kampe, og jeg håber, det fortsætter den vej, siger Mads.

Vil tilbage på landsholdet

Som alle andre fodboldgale drenge og piger på hans alder drømmer han naturligvis også om at blive professionel fodboldspiller og komme til udlandet og prøve sig selv af i de største klubber, men for nu er målet på en lidt mindre skala for midtbanespilleren.

- Jeg har været inde omkring landsholdet, siden jeg var 13 år, men har ikke været det på det seneste. Men jeg føler, chancerne er bedre, nu hvor spilletiden er kommet. Der er en del gode spillere på min plads, men jeg føler godt, jeg kan konkurrere med dem, lyder det optimistisk fra Mads.

Mads Larsen startede sin fodboldkarriere i Velo i Nakskov, inden det så blev til FC Nakskov, og da han spillede U12 og U-13-fodbold rykkede han til Nykøbing FC, inden OB altså kaldte på ham sidste sommer.

En typisk uge i Mads' liv

  • Der er træning fire dage om ugen, hvor onsdag er den eneste hverdag uden træning.
  • Mandag og fredag træner de en gang om dagen. Mads forlader skolen omkring kl. 15.30 og tager så hjem igen klokken 19. 
  • Tirsdag og torsdag er der to trænninger om dagen. En om morgenen inden skole, hvor spillerne har individuel træning, hvor man fokuserer på de områder, hvor man kan forbedre sig. Om aftenen er der "normal" træning.
  • Spillerne styrketræner desuden i forbindelse med hver træning. En træning varer cirka fem kvarter.
  • I weekenden spiller holdet kamp.