HERDIS RØG SIN FØRSTE CIGAR SOM SEKSÅRIG

Sophia Geertsen (til venstre) og Liva Urup Mortensen besøger Herdis Jensen, som bor på plejecentret Skolebakken. Herdis Jensen har en masse røverhistorier, som får de to piger til at måbe. Foto: Jan Knudsen

8. klasses-elever rykker ind i ældreplejen i den gode sags tjeneste.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: Liva Urup Mortensen og Sophia Geertsen taber underkæben, da Herdis Jensen fortæller, at hun begyndte at ryge som seksårig.

Liva Urup Mortensen, 14 år, og 13-årige Sophia Geertsen var i denne uge i en slags erhvervspraktik på Plejecentret Skolebakken.

8. klasserne på Stenoskolen har emneuge med titlen "I den gode sags tjeneste". Eleverne er derfor rykket ud i virkelighedens ældresektor på plejecentre og hjemmeplejen.

Her vil de snakke med beboerne, spille spil, bage æblekage og måske lægge neglelak.

Radisen

Herdis Jensen bor på Skolebakken, hvor hun går under navnet Radisen.

Hun er et sandt energibundt, der er hæmmet af dårlig hørelse og lammelse i venstre side, så hun må sidde i kørestol. Det er Herdis Jensen langtfra tilfreds med.

- Det er irriterende. Før kunne jeg gå. Det kan jeg ikke længere. Det vil jeg ikke ønske for jer. Jeg vil hellere danse, siger hun til de to piger, som sidder i Herdis' sofa.

Jeg vil hellere danse.

Herdis Jensen, beboer på Skolebakken

Ingen gåtur

Egentlig ville pigerne gerne gå en tur med Herdis Jensen. Men det må de ikke. Der skal være personale med på gåturen, men det har de ikke tid til.

I stedet sidder Liva Urup Mortensen og Sophia Geertsen på Herdis Jensens værelse og hører om hendes opvækst i Nordjylland.

- Jeg begyndte at ryge som seksårig. Jeg røg en stor cigar og blev så syg, så syg, fortæller hun.

Pigerne måber. Den slags har de aldrig hørt før.

Som 30-årig fik Herdis Jensen trukket alle tænderne ud og fik protese. De to piger kan næsten ikke forstå, at den slags var helt almindeligt i sin tid.

- Gjorde det ondt, spørger Liva Urup Mortensen.

Herdis Jensen er glad for at have nogen at tale med. Hun fortæller om dengang, man vaskede tøj på vaskebræt, og mælketænderne blev trukket ud med en tang.

- I er nogle søde piger. Har I kærester, spørger hun.

Det har pigerne ikke.

- Det får I snart, forsikrer Herdis Jensen.

Stenoskolens 8. klasser er i denne uge rykket ud på plejecentre og i hjemmeplejen for at hygge om borgerne. Foto: Jan Knudsen

Nej tak

Ingen af de fire piger, der besøger Skolebakken, ønsker at uddanne sig inden for ældreplejen.

Men de har ingen problemer med at hjælpe deres egne bedsteforældre, hvis de engang kommer på plejehjem. De vil gerne klippe negle og bade deres bedsteforældre, hvis personalet ikke har tid.

- Hvis der ikke er nok personale, ville jeg gøre det. Det er jo nogen, man holder af, siger Liva Urup Mortensen.