Hofor tror stadig på Bogø-møllerne

Det beregnede antal kollisioner for bramgås med møllerne vil ligge for tæt på det kritiske niveau på to procent af bestanden, finder Planklagenævnet. Foto: Naturpark Nakskov Fjord

- Vi kender dog ikke tidsplanen for den nye planproces, siger Hofor.

Offentliggjort Sidst opdateret

BOGØ INDDÆMNING: På baggrund af Planklagenævnets afgørelse fra 22. april har Lolland Kommune måtte ophæve lokalplanen, der skal skabe mulighed for at rejse otte, op til 150 meter høje vindmøller ved Bogø Inddæmning på Vestlolland.

Det er Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, Hofor, der ønsker at opføre vindmøllerne sammen med tre lodsejere ved Bogø Inddæmning, og i Hofor tror man stadig på projektet.

- Vi arbejder videre med at imødekomme de forhold, der er blevet påpeget af klagenævnene. Vi er i løbende dialog med Lolland Kommune, som også ønsker, at vi skal fortsætte arbejdet og gennemføre en ny planproces.

Vi arbejder videre med at imødekomme de forhold, der er blevet påpeget af klagenævnene.

Thomas Juhl Bruun

- Vi kender dog ikke tidsplanen for dén endnu, siger kommunikationsrådgiver Thomas Juhl Bruun på Hofors vegne til Folketidende.

Det rige fugleliv

Lokalplanen og miljørapporten er faldet på grund af møllernes forventede påvirkning af fugle i Natura 2000-området, der omfatter hele Nakskov Fjord og Nakskov Indrefjord, samt i fuglebeskyttelsesområdet F88, der udgør samme areal - og blot ligger 80 meter nord for planområdet for de nye møller.

Begge områder er udpeget på grund af det rige fugleliv i Nakskov Fjord og Indrefjord med både ynglende fugle, rastende trækfugle og overvintrende fugle.

Mangelfulde fugleundersøgelser

Danmarks Naturfredningsforening, Dansk Ornitologisk Forening og to lokale foreninger, der har klaget over mølletilladelsen og miljøvurderingen, har specielt klaget over konsekvensvurderingen for og møllernes påvirkning af bramgæs og havørne.

Klagerne mener ikke, at der er tilstrækkelig dokumentation for, at arterne ikke vil blive skadet af mølleplanerne, og påpeger blandt andet også, at der ikke er anvendt et forsigtighedsprincip ved beregning af fuglenes dødeligheden ved kollision med møllerne, og at fugleundersøgelserne er mangelfulde.

Ny konkret vurdering

Som tidligere omtalt i Folketidende gør Planklagenævnet i sin afgørelse da også opmærksom på, at hvis kommunen behandler planforslaget igen, skal kommunen foretage en ny konkret vurdering af kollisionsrisikoen for fuglearterne i Nakskov Fjord, hvor forudsætningerne for vurderingen af en acceptabel påvirkning skal begrundes for de enkelte arter, ligesom der skal foretages en konkret vurdering i forhold til risikoen for fortrængning fra området og den barriere, vindmøllerne vil skabe.

I princippet er det nærmest hele naturkonsekvensrapporten, som nævnet har kasseret, så den skal laves om.

Omfattende arbejde

Vurderingen omfatter altså ikke kun havørn og bramgås, men også sang- og knopsvane, sædgås samt taffel- og troldand og blishøns, og der bliver dermed tale om et endda meget omfattende arbejde, der skal laves om, og hvor undersøgelserne formentlig vil have en spændvidde på mindst et år, hvis der skal laves nye fugleobservationer.

Når fugleundersøgelserne er klar, skal kommunen foretage en ny vurdering af, om en påvirkning på Natura 2000-områdets integritet kan udelukkes.