Højvandssikring virker helt efter hensigten

Henrik Larsen ved digegennembruddet ved Købelev, hvor vandmasserne vælter ind over landbrugsjorden. Foto: Jan Knudsen

Nyt dige forhindrede oversvømmelse i Onsevig.

Offentliggjort Sidst opdateret

NORDVESTLOLLAND Der var positive nyheder på det nordvestlige Lolland, efter at højvandet ramte i går.

I Onsevig kunne man konstatere, at højvandssikringen med nye diger forhindrede, at der skete oversvømmelse af den mest udsatte del af Byskovvej, som det var tilfældet i 2006. Det fortæller Peter Dan Petersen fra Onsevig Havn.

Vandstanden steg i løbet af formiddagen, men nåede aldrig op til højvandsporten, som blev lukket tirsdag aften.

I Kragenæs Havn lykkedes det igen for medlemmerne af Kragenæs Sejlklub at redde deres udsatte klubhus med pumpning, fortæller formand Jørgen Antonsen.

Til gengæld var der digegennembrud ved Boelsvej ved Købelev, hvor 25 hektar landbrugsjord blev oversvømmet.gade

Bilerne fra Fejøfærgen kører ikke i land, men i vand. Foto: Jan Knudsen
Bølgerne skyllede ind over Onsevig Havn, men vandet nåede ikke op til højvandsporten. Foto: Peter Dan Petersen
Bølgerne slog ind over molen på Onsevig Havn onsdag eftermiddag, hvor højvandssikringen med dige og højvandsport viste sig at virke efter hensigten. Foto: Peter Gade
Kragenæs Havn stod under vand. Foto: Jan Knudsen
En passager til Fejøfærgen gik ombord i bare tæer. Foto: Jan Knudsen