Weekendens campister på Maribo Sø Camping havde taget 25 hot rods med sig. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Havde besøg af 25 hot rods fra ind- og udland.
Peter Levinsen HansenPeterLevinsen Hansen
OffentliggjortSidst opdateret
MARIBO Den lokale hot rod-klub på Lolland-Falster, South Islands Rodders, havde i weekenden inviteret ligesindede til hygge på campingpladsen Maribo Sø Camping.
For at en bil kan kalde sig en hot rod, skal den være fra før år 1949 og være ombygget, og 25 af den slags biler gæstede campingpladsen.
Hot rod-klubben plejer at holde træf en gang om året, men i år grundet de forskellige restriktioner var det i stedet et uofficielt møde på campingpladsen, hvor der blev hygget om hobbyen.
- Og jeg tror også, at det er sådan, vi kommer til at holde det for fremtiden. Det her med store organiserede træf, hvor folk skal betale forud, er for besværligt, og man har mange penge ude at svømme, siger Svend Larsen fra South Islands Rodders, der tæller 18 biler.
Hot rod-bilerne var lørdag på en køretur rundt på Lolland-Falster. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Ombygget Chevrolet
Annonce
En af dem, der tog en weekend på campingpladsen, var Carsten Gjerding, der til dagligt arbejder hos MAN Energy Solutions i Holeby. Med sig havde han sin gamle Chevrolet, der stadig er under ombygning. Under kølerhjelmen havde han netop lagt en 400 hestekræfter 6,2 liters moderne motor fra en Corvette, ligesom der var luftaffjedring, som hævede den fra jorden, når motoren ikke var slukket. Et projekt der indtil videre har været halvandet år undervejs.
- Det er jo lidt sjovt og anderledes. De er jo allesammen ombyggede biler efter alle kunstens regler med moderne teknik, fortæller han om hobbyen.
Campingpladsen summede af lyden fra de amerikanske V8-motorer, da folk vendte tilbage fra køretur. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Rundt på Lolland-Falster
De 25 biler på besøg i weekenden kom fra hele landet med en enkelt gæst helt fra Tyskland. Lørdag formiddag var der derfor køretur rundt på hele Lolland-Falster.
- Vi har været en tur i Klodskov, hvor et medlem har en garage, der er indrettet som museum. Så kørte vi en tur i Nysted og fik en is, og så var vi jo selvfølgelig over Guldborg den ene vej og ned gennem de små gader i Nysted for at vise dem lidt af Lolland. Der er jo biler helt fra Nordjylland, fortæller Svend Larsen, der heller ikke havde nogen klager over det gode vejr.
- Det eneste er, at rødvinen er lidt for stærk. Det var svært at komme op i morges, griner han.
Svend Larsen havde selv taget to hot rods med, hvoraf den ene blev udlånt til gæster fra Aalborg, hvis egen hot rod strejkede i sidste øjeblik. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Carsten Gjerding har det sidste halvandet års tid arbejdet på den gamle Chevrolet. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Flere af de ombyggede hot rods havde unikke særpræg. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
Samarbejdet er ophørt: Valsemøllen er ikke trygge ved Danish Agro
Kommunen stod ved døren: - Vi var skjult
Et mausoleum over dansk sukkerproduktion
Forfatteren bag Badehotellet og Krøniken er død - 78 år
Pless jubler: Lykkelig for, at hun fortsætter
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik
Hotel Falster bliver del af Dancenter-koncern
- Et godt tidspunkt