I fuldt firspring på kæphestene

Der var roset til alle kæphestene ved Nakskov og Omegns Rideklubs første kæphestestævne. Foto: Jan Knudsen

BILLEDSERIE: 34 børn til kæphestestævne.

Offentliggjort Sidst opdateret

VESTER KARLEBY Med hele 34 tilmeldte ekvipager blev Nakskov og Omegns Rideklubs første Kæpheste Cup en stor succes. Stævnet blev afviklet lørdag i klubbens ridehal på Bækvej i Vester Karleby.

Kæphest eller "Hobby Horsing" er da også en hurtigt voksende sportsgren i Europa, og Annika Schalük har netop udgivet en bog om den genopdagede leg, "Ridning på kæphest - kæphesterytterens ABC."

Også Dansk Ride Forbund, DRF, tager kæphestene helt seriøst, og rideklubber under DRF kan arrangere DRF Kæpheste Cup rundt om i landet - og alle i alderen 4 til 16 år kan deltage.

Turneringen løber frem til maj 2021.

På Dansk Ride Forbunds hjemmeside er der lagt vejledning til, hvordan man kan arrangere kæphestestævne i spring, ponygames og dressur, opdelt efter aldersgrupper.

- Kæpheste Cup er et led i vor plan om at få en breddeaktivitet for at få folk ind på rideskolerne og snuse til hestesporten, og børnene har det jo superskægt og elsker det, kan vi se, siger formanden for Dansk Ride Forbund, Ulf Helgstrand.

- Det er virkelig noget, vi satser på, og vi har lagt mærke til, at børnene holder af deres kæpheste og forkæler dem. Det er så sødt at se, og børnene vil ikke længere have, at deres kæphest skal stå i et skab. For der er mørkt, siger de, tilføjer DRF's formand.

I Nakskov og Omegns Rideklub har man ikke rideskole og rideskoleheste mere:

- Det stoppede vi med for to år siden. Vi har nu udelukkende opstaldning af medlemmernes egne heste og ridehal, hvor de kan ride, og hvis man vil have undervisning, må man medbringe sin egen underviser, fortæller formanden, Camilla Dyberg.

- Om vi vil til at tilbyde kæphesteridning er på tegnebrættet. At ride kæphest giver jo motion, sjov og leg, og så henvender det sig til flere, da det er billigere end at have sin egen hest, tilføjer NOR's formand med et smil.

Ved lørdagens DRF Kæpheste Cup blev der uddelt roset til samtlige kæpheste, og rytterne fik et eksemplar af hestebladet Wendy, fyldt med hesteplakater og et venindearmbånd.

Præmierne var sponsoreret af Dansk Ride Forbund.

- Den der er min brors, fortalte den unge rytter ved NOR's stævne lørdag. Foto: Jan Knudsen
I spring var rytterne delt op i tre aldersgrupper. Her klarer en ekvipage flot en forhindring på 40 centimeter. Foto: Jan Knudsen
Det er sjovt at ride kæphest. Ingen tvivl om det. Foto: Jan Knudsen
Siv på fire og hendes kæphest Molly blev guidet gennem springbanen af sin tante. Foto: Jan Knudsen
I Liva Sejer Laursen har atletikklubben i Maribo vist en mulig, ny hækkeløber her med potentiale. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen