I hestevogn på tur langs økoruten

maribo En kulinarisk rejse til gode lokale, sunde og økologiske fødevare begynder lørdag 1. september, og med en godsejer og en husmand som de utraditionelle guider.

Økoruten er en 250 kilometer lang rundrejse gennem Lolland, Falster og Møn som vil føre den rejsende forbi gårdbutikker og stalddørssalg.

Hele turen skal dog ikke tilbagelægges lørdag. I stedet vil godsejer Susanne Hovmand og husmand Kaare Rasmussen tage imod interesserede på Maribo Torv, klokken 11 hvor hestevogne vil vente på at bringe folk ud på vejene.

Målet for turen er det økologiske høstmarked på Saxenhøj, hvor der både kan duftes, smages og mærkes på landsdelens lækre økologiske varer.

Klokken 15.30 vil turen gå tilbage til Maribo med hestevogn, og Økoruten betragtes dermed for officielt indviet.

Initiativet med Økoruten er blevet taget for at give forbrugerne et overblik over varerne samt at afdække behovet for flere økologiske og lokalproducerede produkter.

Alle er velkomne til at deltage i hestevognsturen, der er gratis, og da det er vigtigt at få en masse varer med hjem fra høstmarkedet vil der blive uddelt ?bæredygtige? indkøbsposer.

De er fremstillet af usprøjtet bomuld og er ?Fair Trade? mærkede.

Hestevognen vil gennem Maribo blive fulgt af ryttere fra den lokale rideklub, og vil man ikke køres til døren i Sakskøbing er man velkommen til at cykle eller på anden måde følge efter hestevognen.

Da der er begrænsede pladser på køreturen anbefales det, at man tilmelder sig på telefon 20 26 58 40 eller via internettet på mail: annemette.bargum@gmail.com.




Godsejeren og husmanden gør fælles front og indvier Økoruten på lørdag.

Offentliggjort Sidst opdateret