- Jeg tror ikke, at det bliver en populær løsning

Kragenæs Beboerforening mener fortsat at placering af p-plads og et eventuelt besøgscenter vil ligge bedst på Møllelungsvej 8, hvor der før har ligget en gård. Arkivfoto: Jan Knudsen

Formanden for Kragenæs Beboerforening er ikke begejstret for p-forslag.

Offentliggjort Sidst opdateret

KRAGENÆS: - Det er godt at vide, at idéoplægget skal i høring.

- For jeg tror ikke, at det er et populært forslag, konstaterer formanden for Kragenæs Beboerforening, Kirsten Jensen Vaughan.

Hun forholder sig til forlaget om at etablere en parkeringsplads til 120 biler og turistbusser ved Toldmestervej i Kragenæs. Forslaget om at sætte en proces med et idéoplæg i gang skal til debat mandag i klima-, teknik- og miljøudvalget.

- Desuden tro jeg, at det bliver rigtig dyrt, hvis kommunen skal til at ekspropriere for at få jord - og måske betale for at rive Klinkeskovgård for enden af vejen ned, tilføjer Kirsten Jensen Vaughan.

Desuden tro jeg, at det bliver rigtig dyrt, hvis kommunen skal til at ekspropriere for at få jord - og måske betale for at rive Klinkeskovgård for enden af vejen ned.

Kirsten Jensen Vaughan

Den faldefærdige gård med tilhørende jord er i 2020 vurderet til en værdi af 6,6 millioner kroner.

- Kommunen havde jo i første omgang sat 4 millioner kroner til side, 2 millioner i år, og 2 millioner næste år, nævner beboerformanden, der personligt også er ked af forslaget, da hun selv bor lige ud til Toldmestervej.

- Jeg vil ikke være begejstret, men dem i den anden ende af byen vil være glade, men en stor p-plads ved Toldmestervej vil ødelægge værdierne for os, der bor der, og hvor skal alle vores rådyr og harer så være?

- Møllelungsvej bedre

- I beboerforeningen forstår vi ikke, hvorfor kommunen ikke går videre med forslaget om at lægge p-pladsen ved Møllelungsvej, hvor der har ligget en gård, som allerede er revet ned. Så det skal man ikke bruge penge på.

- Der kan Fonden Dodekalitten også bygge et besøgscenter i to etager, hvorfra man vil have udsigt over vandet og øerne, og på turen til Dodekalitten kommer man forbi jættestuerne og får også et wauv. Men fra en anden vinkel end når man kommer igennem skoven.

- Der vil projektet heller ikke genere nogen. Der ligger to boliger, der er flexboliger, tilføjer Kirsten Jensen Vaughan.

- Det her forslag på Møllelungsvej har været i spil, og jeg forstå ikke, hvorfor kommunen nu vil begynde forfra et nye sted.

- Men det er da godt, at det kommer ud i høring, og jeg håber da også, at de holder et borgermøde, siger formanden for Kragenæs Beboerforening, Kirsten Jensen Vaughan.

Kragenæs Beboerforenings formand, Kirsten Jensen Vaughan, forstår ikke, hvorfor kommunen ikke vil lave p-pladsen ved Møllelungsvej i stedet. Arkiivfoto: Jan Knudsen