Jobcentre vil skaffe flere i mesterlære

lolland Man hører sjældent mestrene i byggebranchen beklage sig. Masser af unge vil gerne i lære som håndværker, og sådan har det været i mange år.

Tidens kamp om arbejdskraft vil dog ændre på det billede.

- Hvis ikke vi allerede nu begynder at skaffe flere lærlinge, så vil man også i byggebranchen opleve en mangel på ny arbejdskraft, siger virksomhedskonsulent Sven-Erik Heller fra Jobcenter Lolland.

Derfor vil jobcentret 11. oktober invitere kommunens håndværkermestre til et fyraftensmøde, hvor man især vil se på den nye mesterlæreordning, der kan bruges i de fleste byggefag.

- Vi oplever ofte, at håndværkerne efterspørger folk i mesterlære, selv om uddannelsen allerede findes. De er bare ikke klar over det, siger virksomhedskonsulent Ole Bruun fra jobcentret.

Med fyraftensmødet, hvor programmet endnu ikke er planlagt i detaljer, vil mestrene få meget mere at vide om den nye mesterlære, der kendetegner sig ved helt at droppe grundforløbet.

Blandt de skoletrætte unge har endnu et langt skoleophold, der kan minde om folkeskolen, fået dem til at holde sig væk fra uddannelserne, men det er der altså ingen grund til.

I stedet for en tur på skolebænken vil mestrene overtage den del af undervisningen.

Det handler dog ikke om kun at skaffe unge i mesterlære.

Eksempelvis kan voksenlærlinge være en løsning for mange virksomheder.

Myter om, at fagene kun er for stærke drenge vil også blive skudt i sænk. Der er flere fag, hvor pigerne gør sig godt og nogle, hvor de er helt eminente.

- Med haveprogrammerne er der kommet mange kvinder ind som anlægsgartnere, og det gør de rigtig godt, siger Ole Bruun.

Fyraftensmødet er finansieret af Beskæftigelsesrådet, og der vil blive hentet foredragsholdere ude fra, så mestrene kan få sig en rigtig god eftermiddag og masser af ny viden.




Alt for mange arbejdsgivere i byggebranchen ved ikke, at det er muligt at få lærlinge i mesterlære. Et fyraftensmøde i oktober skal sikre flere lærlinge i fremtiden.

Offentliggjort Sidst opdateret