Kæmpe nedtur efter afsløringer: Forlader alle poster
Afsløringerne i tv-dokumentar koster Carl Richard Christensen alle sine bestyrelsesposter. Arkivfoto: Ingrid RiisFoto: Ingrid Riis.
Det er ikke kun formandskabet i Team Sydhavsøerne, Carl Richard Christensen vinker farvel til efter svindel-afsløringer. Medie skriver, at han trækker sig fra alle bestyrelsesposter.
Tirsdag aften kostede det ham posten som bestyrelsesformand for Team Sydhavsøerne, som han var med til at starte op tilbage i 2003.
Og det er langt fra den eneste konsekvens, Carl "Calle" Christensens rolle i dokumentar får.
Nedturen fortsætter
Annonce
Mediet Finans skriver nemlig, at han har trukket sig fra samtlige af sine bestyrelsesposter som følge af dokumentaren.
Ligesom tilfældet var med Folketidende, har han ikke ønsket at stille op til interview med Finans, men sender mediet en række skriftlige svar. Her holder han fast i sin uskyld.
Disse bestyrelser forlader Carl Richard Christensen
I erhvervsdatabasen BIQ fremgår det, at han mandag er udtrådt af følgende bestyrelser:
Euro-Cleaners A/S
EURO-WORKERS A/S
EUROHOLDING 1 ApS
K/S KØGE
ERHVERVSPARK LOLLAND A/S
HOLEBY INDUSTRIGRUNDE A/S
HOLEBY HOLDING A/S
TEAM SYDHAVSØERNE A/S
Østersøens Perle A/S
- Hvilket kvaj man har været ved for en del år siden (16/17) at have indgået forretninger med denne kvinde og dermed de relationer, hun har haft. Det var mig ikke bekendt den gang, skriver han til Finans om Amira Smajic, der er muldvarpen med en kriminel fortid i TV2-dokumentaren.
Han skriver til Finans, at han endnu ikke er blevet kontaktet af myndighederne, ligesom han skriver, at han endnu ikke ved, hvad der kommer til at ske med ham.
Carl Richard Christensen er stifter af selskabet CC Ejendomme Køge, der ejer flere ejendomme på Sydsjælland og Lolland.
Hvilket kvaj man har været ved for en del år siden (16/17) at have indgået forretninger med denne kvinde og dermed de relationer, hun har haft. Det var mig ikke bekendt den gang.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde