Kampen mod mistrivsel starter i en container i Maribo

Kasper Holten glæder sig over at være kommet til Maribo med "Postyrium". Det er fire år siden, at universet fik sin debut i Nykøbing Falster. Foto: Palle Nevad Frandsen

Alt for mange børn fanges af underholdning på skærme, men måske et møde med teatret kan skabe give nye oplevelser for børnene.

Offentliggjort Sidst opdateret

Konger, balletdansere og lydige hunde. I "Postyrium" kan du opleve det hele, og blive lige den helt eller skurk, du drømmer om at være. Det er tydeligvis noget, som taler lige ind i hjertet på de børn, der endnu ikke er blevet fanget af livet på smartphones og tablets.

På Torvet i Maribo er der godt gang i udklædningerne, da Det Kongelige Teater og Lolland Kommune tirsdag formiddag byder inden for i børneuniverset "Postyrium". I de kommende dage kan børn i alle aldre opleve, hvilken magi der gemmer sig i teatrets verden, hvis blot man træder ind i en af de containere, som er stillet op midt i domkirkebyen.

Mange børn slås med mistrivsel og ensomhed, og vi ved, at kulturen kan være et svar på udfordringerne.

Kasper Holten

Teaterchef Kasper Holten havde taget turen til Maribo for at åbne teateruniverset, og han mener, at det er vigtigt at pirre fantasien hos landets børn.

- Jeg er nok ikke den eneste far, der under pandemien syntes, at mine børn sad vel meget med deres skærme mellem hænderne. Og måske stadig synes det engang imellem, lyder det fra teaterchefen, da han træder frem for en lille skare af gæster.

Slås med ensomhed

Børneuniverset blev en realitet for fire år siden, hvor Det Kongelige Teater faktisk havde Nykøbing Falster som det allerførste besøg. Siden har over 100.000 børn gæstet teaterlegepladsen. Besøget i Maribo er årets første tur ud i provinsen, men i de følgende måneder går det rundt fra Albertslund til Thisted.

Selv om "Postyrium" er fyldt med leg, er der også en bagvedliggende alvor. For der er mistrivsel blandt nogle børn, og måske er de mange skærme ikke uden skyld.

- Mange børn slås med mistrivsel og ensomhed, og vi ved, at kulturen kan være et svar på udfordringerne, forklarer Kasper Holten, men påpeger også, at det ikke handler om at tvinge dem til at elske ballet eller opera. I stedet skal deres nysgerrighed pirres.

- Børnene sidder med disse glatte overflader i hænderne, som gerne vil holde på deres fantasi, deres opmærksomhed og tid. Der er algoritmer, som skal tjene penge på, at de ikke går andre steder hen og får alt for gode idéer. Den vil bare give dem mere af det, som de i forvejen kan lide.

Kæmp for nysgerrigheden

Derfor rykker "Postyrium" ud og giver dem en smag på noget, der er anderledes. Her kan de mærke, føle og opleve, at verden har mere at byde på.

Kulturen er livet. Den får os til at forstå os selv og hinanden, og den giver børn redskaber til at navigere i en verden, der er kompleks, forvirrende og til tider hård.

Martin Boesen

- Vi skal kæmpe for nysgerrigheden. Mere end noget andet skal vi kæmpe for, at flere forskellige børn og unge får lov til at opleve, at de har et reelt valg. Det betyder ikke noget, om de får lyst til selv at blive en del af teaterverdenen, men de skal vide, hvad den har at byde på, påpeger Kasper Holten.

Selv kan han se, at kulturlivet blomstrer uden for storbyen, og at et sted som Lolland er langt fra en kulturørken. Men alle steder er der brug for oprustning i disse tider - også i kulturlivet.

Styrker fantasien og fællesskabet

Lollands formand for fritids-, kultur- og folkesundhedsudvalget, Martin Boesen (S), er enig i vigtigheden af kulturen. Den er ikke bare drys på toppen af en masse tilbud.

- Kulturen er livet. Den får os til at forstå os selv og hinanden, og den giver børn redskaber til at navigere i en verden, der er kompleks, forvirrende og til tider hård.

Udvalgsformanden gør opmærksom på, at teater kan give børnene noget at spejle sig i, og at det er sundt for både sind og fællesskab.

Udvalgsformand Martin Boesen (S) håber, at børnenes oplevelse i den legende teaterverden vil sætte sig spor i fremtiden. Foto: Palle Nevad Frandsen

Udfordringerne med den elektroniske verden kommer Martin Boesen også omkring. For teatret byder ind med en helt anden virkelighed.

- I "Postyrium" er der ingen rigtige løsninger, ingen notifikationer, ingen hurtige point. Her er kun nærvær, leg og kunst i børnehøjde. Det er med til at styrke både fantasi, fællesskab og trivsel.

Børneuniverset er åbnet frem til 10. maj. På hverdage er der adgang til teaterfantasierne fra klokken 12.45 til 16, og på lørdag er det fra klokken 10 til 16.