I det energiforlig, som alle partier i Folketinget undtagen Enhedslisten skrev under på i går, indgår et punkt om, at ejerne af store vindmøller skal betale erstaning til møllernes naboer, hvis deres ejendommes værdi forringes på grund af møllerne.
- Vi er fortrøstningsfulde over dette afsnit, fortæller Kirsten Nielsen fra Kappelgruppen og tilføjer, at flere sommerhusejere har måttet sælge deres sommerhuse i Vesternæs nær Kappel med større tab på grund af planerne om op til 200 meter højer vindmøller i området. Lokale ejendomnmæglere har i breve til sælgerne fremhævet mølleplanerne som en væsentlig faktor for store prisnedsættelser.
- Vi håber, at de meget store vindmøller nu bliver for dyre for Dong Energy at sætte op, men vi ved jo ikke noget endnu, siger Kirsten Nielsen.
Det, der bekymrer møllenaboerne i Kappel mest, er, at undersøgelser fra Aalborg Univesitet bekræfter, at store møller sender mere lavfrekvent støj ud end mindre møller. Resultater, som Kappelgruppen fremhæver ikke er taget højde for i nuværende retningslinjer for opsætning af kæmpevindmøller.
Projektchef Per Hjemsted fra Dong Energy vil endnu ikke give et bud på, hvad naboerstatningen får af konsekvenser for Kappel-møllerne.
- Vi vil først studere punktet om erstatning nøjere. At sige noget nu vil være rent gætværk, siger Per Hjemsted, der dog understeger, at det haster for Dong Energy at få en afklaring omkring møllerne i Kappel.
Danmarks Vindmølleforening er ikke begejstret for erstatningspunktet:
- Det er efter vores opfattelse helt galt, at vi nu får en ordning, hvor der efter en individuel vurdering kan ydes erstatning til naboer, som føler sig generet af vindmøller, siger Asbjørn Bjerre, direktør i Danmarks Vindmølleforening, til Ritzau.
Michael Torfing
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker