Kim jagtede tyv: - Så tog fanden ved mig

Kim Warner Antonsen satte efter tyven. Privatfoto

Kim Warner Antonsen nægtede at lade en tyv slippe godt fra sin ugerning. Han satte efter – og endte i en ubehagelig konfrontation.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Så tager fanden ved mig. Jeg siger til min kone, at hun skal ringe til politiet, og så løber jeg efter tyven.

Mandag var Kim Warner Antonsen ude for en ubehagelig konfrontation med en tyv, der netop havde haft lange fingre i hans butik.

Kim Warner Antonsen er fotograf med firmaet KiWa Foto. Derudover er han indehaver af "Butikken" i Østergade i Maribo, hvor hans kone står for den daglige drift.

- Jeg er i butikken for at aflevere nogle ting, og så kommer der en ind og siger, at en gut lige er rendt med en moseskurv. Vi har rigtig mange håndlavede ting - blandt andet håndflettede moseskurve, vi har stående ude på gaden, hvor han har taget den fra, siger Kim Warner Antonsen, der sætter i sprint efter tyven.

Ubehagelig konfrontation

Han bliver sendt i retning mod Sønderparken af vidnet, og her får han rigtigt nok øje på tyven, der har kurven mellem hænderne.

- Ud fra udseendet ligner han en "narkomantype", så jeg er lidt påpasselig. Men jeg siger til ham, at det er min kurv. Det kan han ikke forstå, for han har bare hentet den for en kammerat, prøver han at bilde mig ind, siger Kim Warner Antonsen.

- Så lader han som om, han ringer til sin kammerat. Efter noget tid flyver han lige i hovedet på mig og begynder at råbe "kraftedeme" og skælde ud. Der trækker jeg mig lidt tilbage, fortæller han.

Får kurven tilbage

Da tyven pludselig stikker hånden i sin lomme, bliver Kim Warner Antonsen lidt nervøs. Heldigvis river han blot en kvittering frem, som intet har med moseskurven at gøre.

- Jeg har arbejdet på en sikret institution, så jeg er vant til opfarende typer, men derfor skal man stadig passe på. Jeg ender med at lade ham gå, siger Kim Warner Antonsen.

Han får heldigvis kurven, som har en værdi af 3.000 kroner, tilbage. Dog er der spildt øl i den.

Kort efter kommer politiet frem til stedet.

- Vi fik hans navn, og politiet ved, hvem han er, siger han.

Hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi bekræfter kommunikationsmedarbejder Palle Hansen, at politiet efterforsker sagen.

- Vi har en mistænkt, som vi meget gerne vil tale med, men vi har ikke fået kontakt til ham endnu. Vi har i første omgang registreret sagen som et butikstyveri, fortæller Palle Hansen.

Roser lokalsamfundet

Imens konfrontationen har stået på, har nogle vidner holdt øje med situationen. De spørger efterfølgende Kim Warner Antonsen, om han er okay.

- På turen tilbage til butikken møder jeg 10-12 stykker, der også alle spørger, om jeg er okay. Efterfølgende har mange skrevet og ringet for at tjekke op på mig, fortæller han.

Det fik ham til at lave et opslag på Facebook, som han blandt andet har delt i en Maribo-bygruppe på det sociale medie. Her roser han sammenholdet i Maribo.

- Jeg synes, at sammenholdet er godt. Hvis der sker sådan noget, så bakker vi hinanden op. Efterfølgende snakkede jeg med flere erhvervsdrivende, hvor vi blev enige om, at vi skal blive bedre til at få gang i noget kædenetværk. Folk er hjælpsomme og gode til at bakke op lokalt. Det er jeg stolt af at være en del af, siger han.