Kom med på jagt efter fortidsminder
Museum Lolland-Falster og Femern A/S har løbende inviteret til åben udgravning - billedet her er fra august, hvor arkæologerne endnu var i den fugtige del af forhistorien. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Sidste lørdag besøgte dronning Margrethe Femern-udgravningerne. I efterårsferien kan det blive din tur.
RØDBYHAVN Efter at have overstået de arkæologiske udgravninger i den mest kystnære del af den kommende tunnelbyggeplads, er arkæologerne fra Museum Lolland-Falster nu længere inde i landet i færd med at udgrave en boplads fra bronzealderen - og inviterer på åben udgravning i efterårsferien.
Sidste lørdag var dronning Margrethe på besøg ved Femern-udgravningerne og havde blandt andet lejlighed til at se nogle af de mest spetakulære fund, der hidtil er gjort under de omfattende udgravninger.
Onsdag 16. oktober klokken 13-16 får alle mulighed for at danne sig et indtryk af, hvad arkæologerne er i gang med lige nu:
- Udgravningen er en del af et større sammenhængende område, hvor bronzealdermenneskene har efterladt sig en masse spor, fortæller museumsinspektør og projektleder Bjørnar Måge, Museum Lolland-Falster. Man håber blandt andet at finde spor efter bronzestøbning - sådan som man også har gjort tidligere.
Der er rundvisninger ved udgravningen klokken 13:15, 14 og 15, og desuden er der en lille udstilling af nogle af de hidtidige fund.
Femern A/S serverer kaffe, te og kakao - og fortæller også gerne om det tunnelprojekt, der foranlediger udgravningerne, og betaler for dem.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned