KOMMUNE ERKENDER FEJL I SOMMERHUS-PROJEKT

Det er bagved de fire mindre sommerhuse i Fyrrelunden, at Skanlux ønsker at bygge store sommerhuse på op til 285 kvadratmeter hver. Foto: Jan Knudsen

Lolland Kommune udsender nyt høringsmateriale, så projekt er korrekt beskrevet.

Offentliggjort Sidst opdateret

KRAMNITZE: Idéoplægget til nye, store sommerhuse i Kramnitze skal rettes.

Det er Skanlux, der ejer byggegrunden, og firmaet har påpeget, at der er fejl i det idéoplæg, som kommunen har lavet.

Direktør i Lolland Kommune, Rikke Jensen, medgiver, at høringsbrevet kan misforstås:

- Det er Lolland Kommune, der som en del af planlægningen i vores nye sommerhusområder ønsker rammer for en maksimal byggehøjde på 8,5 meter. I materialet kommer det til at se ud, som om at det er Skanlux, der ønsker dette, men det er ikke korrekt.

- Desuden er der i høringsbrevet medtaget en udtalelse fra et byrådsmedlem, der mener, at der er tale om et rekreativt område. For at der ikke skal være nogen tvivl, bør vi præcisere, at området allerede er udlagt til sommerhuse, tilføjer Rikke Jensen.

Udsender nyt materiale

Lolland Kommune udsender derfor nyt høringsmateriale, så projektet er korrekt beskrevet.

- Vi har kun interesse i at beskrive projektet faktuelt korrekt, så vi ikke skal bruge offentlighedsfasen på at diskutere misforståelser. Det vil være ærgerligt, og det har Skanlux ikke fortjent, siger Rikke Jensen.

Vi har kun interesse i at beskrive projektet faktuelt korrekt, så vi ikke skal bruge offentlighedsfasen på at diskutere misforståelser.

Rikke Jensen, direktør, Lolland Kommune

Direktør Henrik Christensen fra Skanlux er tilfreds med, at kommunen ændrer idéoplægget:

- Jeg synes, det er vigtigt at få de rigtige oplysninger frem, og at kommunen ikke tilskriver Skanlux nogle hensigter, som vi ikke har. Vi bygger for eksempel kun i 4,8 meters højde, selv om kommunen gerne vil give mulighed for 8,5 meter, siger han.

Ærgerlig over fejl

Rikke Jensen er ærgerlig over fejlen:

- Det er en træls start på offentlighedsfasen, som jeg gerne vil beklage overfor Skanlux. Nu skal vi videre i processen med borgermøde og behandling af høringssvar, og det giver mulighed for at få rettet tingene til, så vi på et tidspunkt forhåbentlig kan lave et forslag til en lokalplan, som begge parter kan være tilfredse med, siger hun.

Skanlux ønsker at bygge fire store, nye sommerhuse på hver op til 285 kvadratmeter ved området kendt som Fyrrelunden.

Syd for matriklen har Skanlux i forvejen bygget fire sommerhuse på hver 96 kvadratmeter, som var med i tv-serien "Sommerdrømme."