Kun børnehold var på gulvet til opvisning

Forældre-bedste-barn-holdet hos NIMF var ramt af sygdom. Kun omkring halvdelen af de normalt 22 børn og 22 voksne var med til opvisningen søndag eftermiddag. Foto: Claus Hansen

Årets opvisning var kun for børnehold, dog krydret med optræden af Hr. Plys.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV- Voksenholdene vil ikke på gulvet til opvisningen. Derfor er det kun børneholdene, der giver opvisning, forklarer formand for Nakskov Idrætsmærkeforening (NIMF), Jonna Pedersen.

Søndag eftermiddag var der sæsonafslutning for foreningens børnehold i Nakskov Idrætscenter. Bestyrelsen var blevet enige om, at selvom der kun var tre børnehold i år, skulle der laves en miniopvisning alligevel.

De valgte så at invitere Hr. Plys til at krydre opvisningen med underholdning mellem de to børnehold, der bruger mange redskaber, og foreningens sjippehold.

- Derfor tager vi heller ikke entré. Så kan alle forældre og bedsteforældre komme med, fortæller Jonna Pedersen.

Det har været en sløj sæson for NIMF. Corona har betydet, at de har mistet næsten 100 medlemmer.

- Vi håber selvfølgelig, at de vender tilbage igen, siger Jonna Pedersen.

Men også søndagens miniopvisning var ramt af sygdom og afbud. Voksen-barn-holdet plejer at være 22 børn og 22 forældre på holdet. Til opvisningen var der kun omkring halvdelen på gulvet.

- Det er ikke kun hos os. Til landsdelsopvisningen kunne vi se, at det er mange steder, holdene er små, siger hun.

. Foto: Claus Hansen
. Foto: Claus Hansen
. Foto: Claus Hansen
. Foto: Claus Hansen
. Foto: Claus Hansen
. Foto: Claus Hansen