lolland Nærsamfund Lolland kommer ikke til at stå uden formand efter John Hansens død i denne uge.
Næstformanden i foreningen, Kurt O.S. Hansen, sætter sig midlertidigt i formandsstolen frem til næste genmeralforsamling.
- Det bliver utroligt svært at løfte arven efter John Hansen, men vi kan da midt i sorgen over tabet af ham glæde os over, at vi gennem alle årene har kørt et slags parløb, og at vi også på bestyrelsesplan har haft stor åbenhed og en god snak både om igangsværende sager og om fremtiden, siger Kurt O.S. Hansen.
Nærsamfund Lolland er en særdeles stærk medlemsorganisation, som fungerer som ?borgernes vagthund? i både kommunale og regionale anliggende.
John Hansen var med fra starten. Han har været med til at bygge foreningen op, lige siden den startede som foreningen Sygehuse og Nærsamfund, og det var også ham, der anbefalede, at foreningen skiftede navn til Nærsamfund og kom til at omfattede hele Lolland i forbindelse med kommunesammenlægningen.
- Specielt det sidste år i Johns sygdomsperiode har vi arbejdet meget tæt foreningsmæssigt, og selv om det er svært, så vil vi løfte arven, siger Kurt O.S. Hansen.
Torsten Elsvor
tel@folketidende.dk
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker