I 2018 blev Ladywalk afviklet i strålende solskin. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Op imod 1.000 har allerede tilmeldt sig årets Ladywalk i Nakskov.
David ArnholmDavidArnholm
OffentliggjortSidst opdateret
NAKSKOV Med 14 dage endnu, inden tilmeldingsfristen udløber, tegner årets Ladywalk i Nakskov til at blive en succes. Det vurderer Palle Larsen, der er formand for Strejferne, som arrangerer den lokale velgørenhedsmarch, der mandag 27. maj bliver gået 14 steder i landet.
Tilmeldingen åbnede i november, og mandag ved middagstid var der 932 tilmeldte. Det er flere end på samme tidspunkt sidste år.
- Det ser bedre ud end tidligere, og det går stærkt, så mon ikke vi når tæt på de 3.000? Og det må siges at være flot, konstaterer han med tilfredshed.
Svømmeren Jeanette Ottesen har sagt ja til at holde åbningstalen - med et forbehold. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Samme rute
Ruten er den samme som tidligere år med afgang fra Lienlund, valget mellem syv og 12 kilometer og et pistop undervejs med juice og muligheden for et toiletbesøg.
Annonce
- Vi går ude på Nakskovs stier. Det er skønne områder, man går i, synes han og fortæller, at der er godt styr på planlægningen.
- Det er dejligt nemt! Jeg har en masse hjælpere, og det kører stille og roligt. Jeg kan stort set sende folk af sted i eftermiddag, siger Palle Larsen og forklarer, at omkring 65 hjælpere er klar til at pakke t-shirts og rygposer i weekenden op til.
Mens vi venter på dette års Ladywalk, kan du nyde billederne fra sidste år: KLIK HER Næsten 2.750 gik ladywalk
En åbningstaler er der også lavet aftale med. Det bliver VM-svømmeren Jeanette Ottesen.
- Men kun måske! Hun har filmoptagelser og ved ikke, om det bliver den dag eller en anden, så vi prøver at se, siger Palle Larsen og tilføjer, at han selvfølgelig har en plan B, hvis Jeanette Ottesen ender med at melde afbud.
T-shirt i årets farve
Tilmeldingsfristen udløber 29. april, men man kan også møde op på dagen. Men så er der et ekstra gebyr på 35 kroner, og så kan man ikke være sikker på at få en t-shirt i årets farve.
- Og det er sjovere at have årets farve, fortæller Palle Larsen.
Der er i øvrigt pokaler til de tre største hold, der tilmelder sig.
Idéen med Ladywalk er at støtte organisationer, der hjælper sygdomsramte kvinder. I år går overskuddet til Psykiatrifonden og Hjerteforeningen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker