Langstrakt saga om ferieby har udviklet sig dramatisk: Køber af projektet har trukket sig
For snart mange år siden blev der lavet skitser og visualiseringer af, hvordan ferieby-projektet kunne komme til at se ud. Her er en af skitserne.
.
Selskabet, der ville realisere planen om en kæmpe ferieby med hotel, feriehuse og marina ved Dannemare, kan ikke skaffe pengene.
Et nyt, dramatisk kapitel kan skrives i den langstrakte saga om planerne for en ferieby syd for Dannemare. Selskabet RSTD Holding ApS, der skulle købe jorden og projektet, har meddelt, at det ikke kan skaffe pengene til rent faktisk at gøre det.
Dermed ligger de omkring 100 matrikler stadig i det kriseramte selskab Danemare ApS, som har gæld for omkring 23 millioner kroner og ikke selv har kunnet realisere projektet. For et års tid siden begærede en af panthaverne Danemare ApS konkurs, men på et møde i Skifteretten i Helsingør i februar bakkede kreditorerne op om en plan for en rekonstruktion.
Planen gik ud på, at RSTD Holding ApS med direktør Morten Ole Stampe i front skulle købe alle aktiverne i selskabet for 21,5 millioner kroner og også overtage gælden på de 23 millioner kroner. Betalingen er bare aldrig faldet.
Svært at gennemskue
Som Folketidende flere gange i årets løb har beskrevet, blev RSTD Holding ApS ved med at sige, at pengene var på vej og ville komme lige om lidt. Det skete bare aldrig. Og nu har selskabets ejere meddelt, at de ikke kan leve op til aftalen fra mødet i Skifteretten. Dermed er Danemare ApS slået tilbage til start.
- I mere end et halvt år har vi ventet på, at RSTD Holding kom med pengene. Men nu har de erkendt, at de ”må trække sig fra buddet”, som de så pænt skriver. Der var sådan set indgået en aftale, men de kan ikke honorere den. De kan ikke skaffe pengene. Men det er lidt svært at gennemskue, hvad der er sket, for de sad på retsmødet og sagde, de havde finansieringen, siger advokat Philip Borreschmidt, der stod for rekonstruktionen af Danemare ApS.
Der var sådan set indgået en aftale, men de kan ikke honorere den. De kan ikke skaffe pengene.
Philip Borreschmidt, advokat, tidligere rekonstruktør i Danemare ApS
Han fortæller, at han har indtryk af, at RSTD Holding ApS har forsøgt at skaffe en anden finansiering end oprindeligt planlagt, men at det ikke er lykkedes.
Ingen kommentarer
I forbindelse med mødet i skifteretten oplyste RSTD Holdings direktør, Morten Ole Stampe, at selskabet Plancore Finance A/S stod for arbejdet med at skaffe investorerne, og direktør Steen Rye Jeppesen fra Plancore Finance fortalte, at de var godt i gang med det og både arbejdede med danske og udenlandske investorer.
I dag vil Steen Rye Jeppesen dog ikke udtale sig om, hvorfor det ikke lykkedes.
- Morten Stampe udtaler sig om RSTD Holding som den eneste. Alle andre er underlagt en NDA, så derfor er jeg lidt tilknappet, siger han.
En NDA er en non disclosure agreement - altså en fortrolighedsaftale.