- LOLLAND HAR SÅ MEGET AT BYDE PÅ

Med hestevogn går turen gennem den smukke skov ved Søholt, hvor der er kaffepause ved Skelsnæs Pavillonen. Arkivfoto: Anders Knudsen

Ægtepar står bag hestevognsture til Lollands seværdigheder.

Offentliggjort Sidst opdateret

Alt for mange fortællinger om Lolland handler om Udkantsdanmark, dårligdomme og alt, som har en negativ klang.

Ægteparret Birgitte og Carsten Brix vil hellere fortælle historien om alt det, øen har at byde på. Det gør de med nogle specielle ture, som både foregår til lands og til vands.

- Vi havde lyst til at vise Lolland fra den positive side, så det ikke hele tiden skulle handle om alt det sørgelige, som bliver fortalt om området. Lolland har så meget at byde på, fortæller Birgitte Brix.

Allerede sidste år forsøgte de med en lignende tur, og den gik så godt, at der i år er planlagt en tur både 7. og 14. august. Der kan også arrangeres lukkede ture med personale, familie eller fødselsdagsgæster.

Ture med lokale råvarer

Ægteparret har speciale i hestevognsture, men selv om det alene kan være en ganske hyggelig måde at opleve egnen på, har de allieret sig med en række samarbejdspartnere.

- Lolland har en masse producenter af fødevarer, som vi gerne vil være med til at vise frem, forklarer Birgitte Brix, og derfor kombineres de midtlollandske naturoplevelser med god mad og drikke.

Turen begynder ved Torvet i Maribo, hvor der fortælles om den gamle bydel og Maribo Domkirke. Efterfølgende står gæsterne på hestevognen, og så går det langs golfbanen til Engestofte Kirke, hvor der gøres et lille stop. Med hestevogn går det videre til pumpestationen ved Hejrede, og her er der mulighed for at nyde et glas vin fra Østergaard Vinmageri.

En tur på vandet

Frokosten bliver serveret på Godstedlund, og efterfølgende går turen til Søholt, hvor der er tid til at se barokhaven. Hestevognen kører fra godset og ind gennem den store smukke skov, som nu er en del af Aage V. Jensen Naturfonds besiddelser.

Lolland har en masse producenter af fødevarer, som vi gerne vil være med til at vise frem.

Birgitte Brix

Her er målet Skelsnæs Pavillonen, der tidligere på sommeren rundede de 200 år og i løbet af foråret er blevet sat fornemt i stand. Ved pavillonen serveres kaffe og hjemmebag, og her er det samtidig slut med at køre i hestevogn.

Siden turen sidste år er Skelsnæs Pavillonen blev sat i stand, så der venter gæsterne et noget flottere syn, når de kommer frem med hestevognen. Foto: Anders Knudsen

Sidste stykke tilbage til Maribo bliver tilbagelagt med turbåden "Anemonen", og ombord bliver der serveret frugt fra Lolle Frugt. På hele turen er der tilknyttet en naturvejleder, så gæsterne hører lidt om de steder, som de kommer forbi.

For at gennemføre turene, hvor billetprisen er på 795 kroner per person, skal der helst være 20 tilmeldte, og tilmeldingen lukker en uge før.

For at komme med skal man kontakte ægteparret Brix på enten 26 18 85 36 eller 23 66 99 75.