RØDBY Efter en dag med tøvejr og efterfølgende en nat med frostvejr faldt en kvinde 16. januar 2016 på et fortov i Rødby, som Lolland Kommune har ansvaret for glatførebekæmpelsen for.
Kvinden pådrog sig ved faldet et ankelbrud og anlagde efterfølgende en sag mod kommunen, fordi hun mener, at den er erstatningsansvarlig.
Det mente Retten i Nykøbing også, og i november sidste år afgjorde retten, at Lolland Kommune skal anerkende at være erstatningsansvarlig for den ulykke, kvinden var udsat for. Desuden blev kommunen dømt til at betale sagsomkostningerne.
Men kommunen har anket sagen, og nu skal den i Østre Landsret 20. september.
I forbindelse med sagen i Retten i Nykøbing var parterne enige om, at kommunen senest havde foretaget glatførebekæmpelse på uheldsfortovet på Møllevej 14. januar, og at der fra det grønne areal bag fortovet efterfølgende var løbet smeltevand ud, og at det var frosset til is natten til 16. januar.
Under sagen anerkendte kommunen også, at den havde ansvaret for glatførebekæmpelsen på stedet.
Under retssagen i Nykøbing kunne ikke bare kvinden, der var faldet, men også en række vidner fortælle om det meget glatte fortov.
- Der var glat som et spejl, fortæller et vidne ifølge udskriftet fra dombogen.
Her hedder det imidlertid også, at kommunen ikke mener at have handlet ansvarspådragende i forbindelse med uheldet 16. januar 2016.
- Lolland Kommune har som grundejer foretaget glatførebekæmpelse i overensstemmelse med regulativet, hedder argumentationen fra kommunen og med henvisning til det regulativ, kommunen selv har fastlagt og fået godkendt af politiet.
- Lolland Kommune var ubekendt med, at der kunne løbe smeltevand fra matriklen ud på fortovet, og Lolland Kommune havde ikke tidligere oplevet glatføre på fortovsarealet som følge af smeltevand på fortovsarealet, hedder det i udskriften af dombogen.
Men retten fandt, at det burde kommunen have vidst, og bemærker i øvrigt, at der efterfølgende er etableret dræn på stedet.
Samtidig mener Retten i Nykøbing, at kommunen ikke har foretaget glatførebekæmpelse efter de sædvanlige krav, der stilles overfor grundejere.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker