Lolland vil have ny togstation

Den nuværende station ved færgestationen ligger forkert placeret i forhold til den kommende bro, og derfor går kommunen allerede nu i kamp for en ny:

Den skal ligge øst for Rødbyhavn, og så langt inde i landet, at det passer med at broens nedkørselsrampe.

Med en ny togstation vil kommunen sikre sig, at lokalbefolkningen får mulighed for at benytte den kommende nye jernbane - både nordpå og sydpå ad broen.Stationen er en del af en samlet plan, som Lolland Kommune har lagt i forbindelse med det kommende brobyggeri.

- Og jeg mener, en ny station er et realistisk krav at stille til regeringen, siger borgmester Stig Vestergaard fra Lolland Kommune.




Når den faste forbindelse over Femern Bælt står færdig, vil Lolland Kommune gerne have en ny togstation øst for Rødbyhavn.

Offentliggjort Sidst opdateret