Lollandske sange i dyst
Troels Gustavsen, bedre kendt som Noah, optrådte på sidste års Nærvær Festival, måske kommer man også til at høre årets vindersang her. Foto: Flemming Keith Karlsen
Flemming Keith Karlsen
Onsdag er det sidste chance for at stemme på, hvilke tre sange der skal med til finale i årets Lovestorm Melodi Grand Prix.
LOLLAND 12 sange kæmper i øjeblikket om at blive blandt de udvalgte tre, der ved den store finale 21. marts på Hotel Saxkjøbing skal dyste om at blive årets "lovestorm-sang". Juryen, der skal afgøre finalen, er alle med lyst til at stemme på ny lollandsk musik.
Frem til i morgen klokken 15 kan man stemme på sin egen favorit blandt de 12 sange på naervaermusikfestival.dk/stem.html.
Anders Ørsager fra festivalens ledelse glæder sig over de 12 musikalske bidrag.
- Fælles for de 12 bidrag er, at der er højt til loftet på Lolland, og sangskriverne er begejstret for det specielle lollandske lys. Samtidig er der i flere af bidragene en kærlighed til at vende tilbage til Lolland, som er meget rørende.
Nærvær Musikfestival så dagens lys sidste år med en koncert i Nakskov og den store festival i Maribo. I år prøver man så med et grandprix i samarbejde med Lolland-Falster Lovestorm, inden festivalen ved Maribo Gymnasium 2. maj.
- Vi håber, at vindersangen kan blive en kendingssang for Lolland-Falster Lovestorm, og at vi med grandprixet hvert år kan finde en ny sang, som kan bruges til at hylde Lolland, siger Anders Ørsager.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie